У Європі за останнє десятиліття номінальні витрати збільшилися на 50%, при цьому в Організації Північноатлантичного договору з’явилися деякі різкі розбіжності, йдеться в опублікованому в середу випуску доповіді Military Balance за 2025 рік, складеному лондонською дослідницькою групою. Деякі країни значно перевищують невдовзі переглянуту мету військового альянсу — витрачати 2% ВВП на оборону.
Примітно, що Німеччина тепер має найбільший оборонний бюджет у Європі та другий у НАТО після США після суттєвого збільшення бюджету на 2024 рік, йдеться у звіті. Раніше Великобританія була найбільшою державою, що витрачає в Європі, і другою за величиною в НАТО за останні 30 років. З урахуванням збільшення оборонного бюджету Лондона, компенсованого інфляцією у 2024 році, у звіті попереджається, що нових зусиль може бути замало для виправлення історичного недофінансування оборонної промисловості Великобританії.
Звіт з’явився в той час, коли президент США Дональд Трамп закликав європейських союзників взяти на себе велику частину тягаря власної оборони, пропонуючи членам НАТО витрачати 5% ВВП. Хоча вторгнення росії спонукало рекордні інвестиції, IISS вказав на бюджетний тиск, що зберігається в більшості європейських країн, що створює проблему для намірів підтримувати ці високі витрати.
За даними IISS, Європа вносить менше третини до загальних витрат НАТО на оборону. Дослідницька група визнала зобов’язання країн-членів виділити 3% ВВП, яке нині обговорюється, «недосяжним нині, оскільки деякі країни вже використовують позабюджетні інструменти для підтримки бюджетів».
Джерело: Bloomberg