У багатьох секторах економіки Росії з’являються сигнали масових банкрутств підприємств. З галузей з найбільшою кількістю проблем аналітики виділяють телекомунікації, повітряний та сухопутний транспорт, судно- та авіабудування, будівництво, лісівництво та лісозаготівлі, складське господарство, послуги з видобутку корисних копалин.
Можливості отримати відносно дешеве фінансування (10–15%) у російських компаній на даний момент немає. У таких умовах у компаній різко обмежуються важелі оперативного регулювання фінансового стану. В результаті виникають проблеми з платоспроможністю, що призводить до процедур банкрутства.
Масового валу банкрутств у РФ слід очікувати вже у другому кварталі 2025 року.
Банкрутства у промисловому секторі РФ
На початку 2025 року російська промисловість опинилася перед загрозою масових банкрутств заводів. Більш ніж у 20 відсотків підприємств обробної промисловості ставлення прибутку до процентних платежів перебуває на ризикованому рівні, а найгірше ситуація складається у транспортному машинобудуванні.
Джерело: Аналітична записка “Про ситуацію в російській економіці” “Центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування” (ЦМАКП), 23.01.2025 р.
Російські промислові підприємства ще влітку 2024 року били на сполох про можливе банкрутство через неможливість закуповувати критично важливу хімічну сировину за кордоном, у тому числі в “дружніх” країнах. Тоді 20 великих компаній РФ автомобільної, будівельної, хімічної галузей надіслали уряду відповідного листа.
Вся вугільна промисловість РФ знаходиться на межі банкрутства. Найбільші регіони видобутку вугілля в РФ зіткнулися з різким скороченням податкових зборів з бізнесу через проблеми вугільних компаній, які зазнають збитків, втрачають експорт і змушені скорочувати виробництво. Головний вугільний регіон — Кемеровська область, на частку якої припадає 60% видобутку кам’яного вугілля і близько 80% коксівного — зафіксувала обвал надходжень податку на прибуток у 2,5 рази (на 59%). За даними Росстату, кожна друга вугільна компанія в РФ стала збитковою, а сальдований фінансовий результат усієї галузі став негативним: за січень-вересень 2024 року вугільники спрацювали в мінус на 91,3 млрд рублів, хоча рік тому отримали більше 350 млрд рублів прибутку за той же період.
У кінець 2024 року арбітражний суд Москви визнав банкрутом АТ «Ральф Рінгер» – одного з найбільших виробників та продавців взуття у Росії під брендом Ralf Ringer. У структуру компанії входили чотири фабрики в Росії і мережа з понад 1500 магазинів.
Наприкінці 2024 року в Росії почалося банкрутство одного з найбільших виробників чіпів – компанії “Ангстрем” (Зеленоград). Завод був знаковим для Росії і мав стати найбільшим гравцем у виробництві мікрочіпів. Його курирував близький до Володимира Путіна колишній міністр зв’язку Леонід Рейман. Він отримав держфінансування на $1 млрд — його компанія у 2008 році залучила кредитну лінію ВЕБ у розмірі 815 млн євро на створення виробництва процесорів, смарт-карток, електронних паспортів. Проект підтримував уряд та Рада безпеки. Нагромадивши понад 100 млрд рублів боргів, «Ангстрем» несподівано перестав платити за кредитами.
Восени 2024 року визнали банкрутом АТ “Ладозький домобудівний комбінат” – найбільший російський завод із випуску використовуваних у дерев’яному домобудівництві CLT-панелей, який міг забезпечувати 700-800 тисяч кв. м житла щороку.
Банкрутства в інфраструктурному будівництві РФ
Російські компанії, що займаються будівництвом автомобільних доріг, зіткнуться з масовими банкрутствами в 2025 році.
З 2024 року спостерігається тенденція до значного скорочення обсягів дорожньо-будівельних робіт, яка стане особливо гострою у 2025 році після здачі деяких ділянок трас та відсутності нового фінансування.
Сукупний виторг компаній за підсумками 2024 року впав більш ніж 40% порівняно з 2022 роком, а залишок законтрактованих робіт з 2024 по 2027 рік зменшився з 55% до 10%.
Також погіршилися фінансові показники компаній через збільшення витрат на будівельні матеріали, паливо, зарплати співробітникам, а також зростання боргового навантаження через підвищення ключової ставки та подорожчання лізингових договорів. Усе це призвело до падіння рентабельності підприємств галузі до 2,6-3,3% у 2024 році.
Банкрутства серед торгових центрів РФ
В умовах різкого зростання витрат та посилення конкуренції з боку онлайн-майданчиків у Росії приблизно 25% усіх торгових центрів (ТЦ) досягли передбанкрутного стану і можуть закритися у 2025 році.
Доходи торгових центрів 2024 року різко впали. Ключовою причиною фінансових проблем, окрім відходу частини великих закордонних орендарів після початку великої війни в Україні, стало стрімке збільшення відсоткових ставок за комерційними кредитами через політику Центробанку.
Тепер ТЦ проблемно закривати вже наявні кредитні договори і їм зовсім недоступні нові кредити. Звідси проблеми як з прибутковістю, так і з можливостями підтримувати будівлі в належному стані, проводити реконцепцію. Також спостерігається значне зростання податкового навантаження торгових центрів. Наразі близько половини доходів торгових центрів йде на податки, включаючи ПДВ, соціальні відрахування та податок на нерухомість.
Банкрутства у сфері логістики РФ
Більшість російських компаній, що займаються автомобільними вантажоперевезеннями, закінчили 2024 рік зі збитками, а приблизно 30% з них загрожує банкрутство в 2025 році.
“Якщо в рейс вкладено 100 рублів, а на фініші компанія заробила 83 рублі, то якраз можна говорити про негативну рентабельність в 17%”, – повідомив президент російської транспортної компанії Ітеко. Мовляв, у такому становищі компанії виявляються банкрутами через зростання витрат на 11%, послаблення рубля та збільшення кредитних та лізингових платежів після підвищення ключової ставки центробанку до 21%.
Банкрутства у сфері авіаперевезень РФ
Через накладені санкції у 2025 році в Росії можуть збанкрутувати більше 30 авіакомпаній, які забезпечують 26% пасажирських перевезень усередині країни.
Банкрутство загрожує авіаперевізникам через накопичені борги за лізинг іноземних літаків. У 2025 році уряд Росії дозволив списати борги щодо них. Однак на ці суми буде нараховано податок на прибуток у розмірі 25%.
У той же час викупити лізингові літаки коштом Фонду національного добробуту змогли лише великі авіакомпанії: “Аерофлот”, “Уральські авіалінії”, S7 Airlines.
Банкрутства в ІТ секторі РФ
У січні 2025 року ТОВ “Національний центр інформатизації” (НЦІ), дочірня структура держкорпорації “Ростех”, звернулося до суду із заявою про фінансову неспроможність. Компанія мала статус “єдиного центру компетенцій у галузі цифрових технологій” та відповідала за реалізацію важливих державних IT-проектів (інформаційні системи для Пенсійного фонду Росії, “Пошти Росії”, “Росатома”, система “Безпечне місто” та інші)
Заспокійлива пігулка від ЦБ РФ
Водночас, у лютому 2025 року, голова ЦБ РФ Ельвіра Набіулліна намагається згладити назрівання хвилювання і запевняє, що в країні не очікується хвилі банкрутств: «Бізнес загалом зберігає фінансову стійкість, обсяг реструктуризації поки що істотно не зростає, частка поганих кредитів невисока. Спостерігається лише зростання заявок на реструктуризацію в сегменті малого та середнього бізнесу», – повідомила голова Банку Росії.
“Ми не очікуємо хвилі банкрутств. Звичайно, є сильно закредитовані компанії, для яких зростання вартості обслуговування боргу – це важливий фактор, чинник, який знижує їхній прибуток суттєво, але для більшості компаній фінансове становище насамперед залежить від зростання витрат”, – сказала Набіулліна.
Водночас, за її словами, воно може погіршуватися, якщо продовжуватимуть зростати такими ж темпами основні витрати, пов’язані з сировиною, матеріалами, оплатою праці, підвищенням тарифів, дорожчою транспортною логістикою, зокрема через санкції. Зростання цих витрат – наслідок перегрітого попиту, індикатором якого є висока інфляція.
Джерело: Банкрутства у Росії