Чому Сема Альтмана звільнили з OpenAI, розробника ChatGPT

Чому Сема Альтмана звільнили з OpenAI, розробника ChatGPT - INFBusiness

Американська ШІ-лабораторія OpenAI, яка розробила ChatGPT, одним днем звільнила Сема Альтмана з посади гендиректора. Це стало несподіванкою і для самого Альтмана. Тепер інвестори тиснуть на компанію, щоб відновити його на посаді. Андрій Бродецький, інвестиційний аналітик Horizon Capital, пояснив імовірні причини звільнення у своєму дописі у Linkedin. З дозволу автора Forbes публікує переклад допису із доповненнями від автора.

Читання новин у суботу, 18 листопада, нагадувало перегляд серіалу в реальному часі. Генерального директора найважливішої у світі компанії в галузі штучного інтелекту звільняє ради директорів прямо у розпалі ШІ-революції. Поділюся ключовими фактами із десятків статей у бізнес-медіа та власними думками щодо ситуації. 

Рада директорів OpenAI 17 листопада звільнила Сема Альтмана з посади генерального директора. Чому? Імовірно, через боротьбу за владу між співзасновниками. Ця боротьба могла бути викликана несумісністю поглядів на майбутнє компанії.

Альтман хотів швидко розробляти ще потужніші ШІ-продукти. Він оголосив про початок роботи над GPT-5 через кілька днів після великого оновлення ChatGPT, флагманського проєкту OpenAI. Також він планував залучити десятки мільярдів фінансування від засновника SoftBank Масайосі Сон та інвесторів з Близького Сходу для створення вертикально інтегрованої компанії, яка вироблятиме власні чіпи та ШІ-пристрої.

Натомість співзасновник OpenAI та головний науковець Ілля Суцкевер був відданий первинній місії організації – розробляти безпечний AGI, який відповідає суспільним цінностям. Розбіжності в баченні між співзасновниками призвели до боротьби за владу: після внутрішніх дебатів Суцкевера призначили керівником проєкту з безпеки ШІ, але його роль у компанії зменшилася.

Конфлікт між комерційними амбіціями Альтмана та початковою місією компанії не зʼявився раптово. У 2021 році саме через це компанію покинув віцепрезидент з досліджень Даріо Амодеі. Він заснував Anthropic – одного з головних та найкраще профінансованих конкурентів OpenAI, який залучив понад $7 млрд інвестицій на побудову безпечного ШІ, зокрема від Alphabet та Amazon.

Боротьба за владу в OpenAI. Чому розробник ChatGPT так різко звільнив Сема Альтмана? Пояснює інвестиційний аналітик Horizon Capital Андрій Бродецький /Фото 1

Отже, хто насправді звільнив Альтмана? Щоб відповісти на це питання, варто поглянути на незвичайну корпоративну структуру OpenAI. Вона була заснована як некомерційна організація у 2015 році з метою дослідження та розробки безпечного AGI, який би сприяв людству. У 2019 році OpenAI створила комерційну дочірню компанію, яка могла залучати зовнішнє фінансування для створення нових великих мовних моделей, таких як GPT-3, і власне заробляти гроші, випускаючи продукти на кшталт ChatGPT та OpenAI API.

До ради директорів некомерційної організації OpenAI входили шестеро членів. Три з них – співзасновники OpenAI. Сем Альтман – підприємець, інвестор та експрезидент топового акселератора Y Combinator, Грег Брокман – екс-технічний директор Stripe, та Ілля Суцкевер – провідний дослідник ШІ та автор проривних досліджень в галузі нейромереж. У раді також були незалежні директори – гендиректор сервісу Quora Адам Дʼанджело, технологічний засновник та вчений Таша Макколі та експерт з ШІ-безпеки Хелен Тонер.

Боротьба за владу в OpenAI. Чому розробник ChatGPT так різко звільнив Сема Альтмана? Пояснює інвестиційний аналітик Horizon Capital Андрій Бродецький /Фото 2

Корпоративна структуру OpenAI

Варто зазначити, що серед членів ради не було інвесторів. Ілон Маск покинув раду у 2018 році через конфлікт інтересів із Tesla. Рід Хоффман покинув раду у березні 2023 року також через конфлікт інтересів зі своїми проєктами – він є співзасновником Inflection AI та інвестує в інші ШІ-стартапи через свій венчурний фонд Greylock. Microsoft не має місця в раді директорів навіть після інвестицій у $10 млрд.

Усі троє зовнішніх директорів гаряче підтримували ідею безпечного ШІ. Крім того, у них були питання щодо статусу нових ініціатив Альтмана – зокрема, чи будуть ці комерційні компанії підпорядковуватись OpenAI. Разом із Суцкевером вони мали більшість голосів і звільнили Альтмана з посади генерального директора. Дізнавшись про це, співзасновник та президент OpenAI Грег Брокман також покинув компанію на знак протесту. З ним пішли ще принаймні троє старших дослідників.

Дії ради стали сюрпризом не тільки для Альтмана та Брокмана, але й для найбільшого інвестора компанії – Microsoft. Генеральний директор Сатья Наделла був розлючений і здивований новинами, пишуть медіа.

Ситуація розвивається стрімко, і найближчими днями та тижнями зʼявиться більше інформації. Я виокремлю кілька тем для спостереження.

Що чекає на Open AI? Альтман привів компанію до беззаперечного лідерства у сфері ШІ. Під його керівництвом OpenAI створила найгарячіший і найшвидше зростаючий технологічний сервіс у світі, досягнувши обороту в $1,3 млрд і оцінки в $86 млрд (на вторинному ринку) всього за кілька років. Хто зможе керувати компанією краще? Як звільнення генерального директора вплине на моральний дух співробітників? Яке бачення принесе новий лідер замість грандіозних планів Альтмана з GPT-5, власними чіпами та гаджетами?

Shutterstock

Shutterstock

Що робитиме Сем Альтман? Він уже оголосив про створення нової компанії. Очевидно, з фінансуванням проблем не буде. Якщо він зможе залучити таланти з OpenAI, майбутнє останньої стане ще більш сумнівним. Чи зможе він повернутися на посаду за підтримки інвесторів OpenAI?

Що робитиме Microsoft? Технологічний гігант уже глибоко інтегрував технології OpenAI у свої продукти. Очевидно, переворот у раді директорів — не те, що хотілося б бачити після такої великої ставки на лідера ШІ-революції. Як пишуть медіа, Microsoft поки що переказав лише частину своїх інвестицій із суми у $10 млрд. Значна частина з цієї суми являє собою кредити на хмарні потужності.

А тепер Microsoft разом з іншими інвесторами OpenAI – мегафондами Sequoia та Tiger Global – обговорює план повернення Альтмана. За інформацією Forbes, план полягає в тому, щоб переконати новий менеджмент OpenAI в «неприйнятності ситуації через масовий бунт старших дослідників, блокування кредитів на хмарні обчислення від Microsoft і потенційний позов від інвесторів».

Стратегічний директор OpenAI Джейсон Квон у внутрішньому листі запевнив співробітників, що компанія активно працює над поверненням Альтмана. Цю ідею точно підтримають співробітники компанії, які хотіли продати свої акції компанії за оцінкою $86 млрд, але тепер не можуть цього зробити – інвестор Thrive Capital поставив угоду на паузу у світлі останніх новин. За даними джерел The Information, якщо Альтман повернеться, рада директорів муситиме піти у відставку. Це стане локальною перемогою інвесторів, але викличе нові питання щодо місії й цінностей компанії.

Getty Images

Getty Images

Як це все вплине на індустрію ШІ? Чи пришвидшать конкуренти темпи розвитку, користуючись слабкістю OpenAI? Чи призведуть катаклізми в компанії до відтоку талантів? Чи побачимо ми нових лідерів у споживчому та корпоративному сегментах ШІ? Якщо OpenAI не буде виробляти власні ШІ чіпи, гаджети та нові гігантські LLM, хто це зробить?

Щодо корпоративної структури – побудова найкращого споживчого ШІ продукту за всі часи з «експертами з ШІ-безпеки» замість інвесторів у раді директорів виглядає як фундаментальний конфлікт інтересів.

Я прочитав новини про звільнення Альтмана одразу після перегляду останнього епізоду WeCrashed, серіалу про історію WeWork. Рада директорів WeWork також звільнила засновника та генерального директора компанії. Це було правильне та необхідне рішення, оскільки він нестабільно керував бізнесом, знищував цінність для акціонерів та ледь не довів компанію до банкрутства, при цьому говорячи нісенітниці про порятунок людства.

У випадку з Open AI все інакше. Генеральний директор веде компанію до створення видатних продуктів з величезною швидкістю, захоплює значну частку зростаючого ринку та будує лідера індустрії з вибуховим зростанням доходів. А рада директорів знищує цю історію лише через внутрішню боротьбу за владу? Я не розумію цього.

Безсумнівно, ми побачимо серіал, заснований на цих подіях. Але поки що новини більш захопливі, ніж будь-який фільм.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *