Схоже, на українському валютному ринку намічається шторм. Ще минулого тижня курс долара почав зростати, і вперше за останній час перевищив позначку 38 гривень за долар. З понеділка, 21 серпня, долар знову пішов у зростання і досяг в окремих банках 38,6 гривень. Виріс також євро. Наприклад, Приватбанк у понеділок підвищив курс з безготівкового євро одразу на 50 копійок. Але головне – на ринку розганяються чутки про те, що вже невдовзі долар «буде вищим за 40».
«Очікується курс 41-42 гривні за долар. Раніше були прогнози, що «американець» досягне таких позначок до кінця поточного року. Але, судячи з того, як усе прискорюється, можемо вийти на такий цінник уже у вересні», — каже нам фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.
Курсові гойдалки – це не лише подорожчання долара в обмінниках, а й зростання цін на багато товарів. Бізнес вже давно побоюється, що долар буде більше 40, і вже зараз намагаються закласти підвищений курс цінників, зокрема, на імпортні товари. Тобто, незалежно від того, коли американська валюта перетне психологічну планку в 40 гривень за долар (і чи перетне взагалі) ціни на ряд імпортних товарів, особливо тих, що користуються підвищеним попитом (наприклад, ліки), зростуть.
Втім, економіст Олексій Кущ вважає, що ніякого обвалу гривні насправди може й не бути:
«Коридор по курсу долара – вид 37 до 41 гривні. Це не значить, що будет саме 41», – прогнозує він.
Долар та євро ростуть, обмінники прикриваються
В Україні похитнувся валютний курс, який довгий час, незважаючи на війну, залишався відносно стабільним. Ще минулого тижня долар у багатьох обмінниках перетнув планку 38 гривень, а з початку цього тижня курс продовжив зростати.
Станом на 22 серпня курс НБУ становив стабільні 36,5686 гривень за долар, при цьому на валютних аукціонах «американця» купували по 38,133, а продавали по 38,332 гривні за долар, що на 52,5 копійки більше, ніж тижнем раніше.
У касах банків на 22 серпня встановився такий курс долара.
- Приватбанк – купівля – 37,65, продаж – 38,4 гривні за долар.
- Ощадбанк – купівля – 37,6, продаж – 38,4 гривні
- Укрексімбанк – 37,7/38,5
- Укргазбанк – 37,2/37,99
- ПУМБ – 37,75/38,5
- Креді Агріколь Банк – 37,7/38,8.
Як видно, у Креді Агріколь банку долар зараз найдорожчий, а різниця в курсах купівлі та продажу – одна з найвищих.
При оплаті карткою (тобто за безготівковим доларом) банківський курс більш привабливий. Наприклад, Приватбанк та Ощадбанк рахують долар по 37,45, а Укргазбанк – по 37,5 гривень.
Євро зросло за тиждень майже на 40 копійок (на валютних аукціонах купівля – 41,62, продаж – 41,9 гривень за євро).
У касах банків встановилися такі цінники на європейську валюту:
- Приватбанк – купівля – 40,95, продаж – 41,95 гривні за євро.
- Ощадбанк – купівля – 40,9, продаж – 41,9 гривні
- Укрексімбанк – 41,55/41,9
- Укргазбанк – 40,55/41,55
- ПУМБ – 41/42
- Креді Агріколь Банк – 41,4/42,5.
При оплаті карткою дешевше, але не набагато. Наприклад, Приватбанк рахує євро за 41,84, Ощадбанк – за 41,4.
В обмінниках долар купують у середньому по 38,2 гривень, а продають – по 38,6 гривень, хоча є курс продажу по 38,7 гривень.
На чорному ринку долар можна купити дешевше, але якщо багато брати. Наприклад, за даними «Мінфіну», продавець на метро Тараса Шевченка готовий віддати «американця» по 38,05 гривень за умови покупки не менше ніж 2 тисячі доларів.
Євро в обмінниках беруть у середньому по 41,7 гривень, продають – по 42,2. Але не всі обмінники зараз працюють.
«Наразі регулятор масово перевіряє обмінні пункти. І багато хто від гріха подалі закрився. Це підігріває ажіотаж на ринку, оскільки пропозиція зменшилася. Люди бачать закриті обмінники та починають панікувати, що ще більше розганяє курс», — каже Андрій Шевчишин.
Нацбанк відкликав ліцензії ТОВ «Фінод», мережа якої включала близько 400 кас у 16 областях країни, та ФК “Ріальто”. Чи будуть подальші зачистки – поки що неясно.
Лякають доларом по 41-42 гривні вже з осені
Але головна страшилка, яка розганяє панічні настрої на валютному ринку, про те, що долар, нібито, коштуватиме дорожче за 40 гривень.
«Чекаємо на курс 41-42 гривні за долар», – каже Шевчишин.
Самі банкіри тему «долара дорожче за 40» не коментують. У Приватбанку та monobank, куди ми звернулися з питанням чи чекати такого різкого підвищення курсу, щодо цього нічого не відповіли. У неофіційних розмовах представники банківських кіл кажуть, що очікують на нову девальваційну хвилю, яку, нібито, «благословив» Нацбанк.
Регулятор ще у червні розіслав по банкам листи з вимогою перерахувати баланси, орієнтуючись на курс долара на перший квартал 2024 року у 41,2 гривні.
«Але, зважаючи на те, як на валютному ринку прискорюються процеси, можемо вийти на такі цифри набагато раніше, вже з осені цього року», – прогнозує Андрій Шевчишин.
Втім, як каже голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензин, поки що складно сказати до яких позначок зросте валютний курс.
«Можна гадати про долар по 40 або дорожче 40, але це – пальцем у небо. Скажу чесно – не знаю, яким буде курс. І, мабуть, достеменно ніхто не знає. Все залежатиме від багатьох чинників», — сказав Пензин.
Зерновий коридор, донори та паніка
Чому дорожчає долар і коли він зупиниться? Експерти називають відразу кілька причин, чому різко хитнувся валютний курс.
Банківський юрист Олександр Ярецький каже, що це може бути тимчасовий сплеск через закриття великої мережі обмінок.
За словами фінансового аналітика Андрія Шевчишина, «до зростання курсу все давно йшло, це було лише питання часу».
«Одна з головних причин – блокування зернового коридору та зниження обсягів зернового експорту. Багато трейдерів з липня зменшили відвантаження на третину, а дехто взагалі нічого не продає. Це знижує обсяги надходження до країни валютної виручки. Але втрачають у грошах не лише експортери зерна. Знижують обсяги продажу продукції за кордон також металурги, які не можуть вивезти товар через перевантажені польські порти. У результаті валютні надходження у країну знизилися приблизно на 30%. Це підтверджує і збільшення валютних інтервенцій Нацбанку (він здійснює їх, щоб погасити зайвий попит на долар і цим не допустити різкого зростання курсу – Ред). Якщо в першому кварталі цього року НБУ викидав на ринок близько 260 млн. доларів на тиждень, то зараз у середньому 400-470 млн.», — зазначив Шевчишин.
При цьому попит на валюту зростає – її намагаються купити як пересічні громадяни, так і бізнес та імпортери.
«Погляньте, які зараз черги на кордонах. Люди виїжджають за межі країни – хтось у справах, хтось у відпустку, і всі – з валютою. При цьому таких щедрих валютних надходжень від заробітчан, як були до війни, вже немає, у Європі зараз здебільшого наші біженці. Загалом українці намагаються максимально конвертувати заощадження у валюту, і чим більше розганяється паніка, тим більше охочих купити долари. Існує думка, що зараз на руках у населення рекордні обсяги валюти. Щодо імпортерів, то вони, побоюючись зростання курсу, також намагаються запастися валютою про запас. Причому нерідко під товари із тривалим циклом продажів. Наприклад, замовляють генератори, які розпродаватимуться тільки з зими, і то, якщо будуть проблеми з електроенергією. Все це створює додатковий тиск на валютному ринку», – каже Шевчишин.
Олег Пензин вважає, що і проблеми з експортом зерна та металу, і підвищений попит на валюту з боку населення та імпортерів — не головне, що розбурхує валютний ринок.
«Головне – невизначеність з надходженнями від наших міжнародних партнерів на наступний рік. Бюджет допомоги України зараз лише верстається. Тим часом нам за ці гроші жити. Експорт зерна приносить близько 14 млрд, а міжнародні донори дали нам цього року більше 40 млрд. Що багато в чому забезпечувало стабільність валютного курсу», — каже Пензін.
Що буде з курсом далі
Зазначимо, що нервозність на ринок вносять прогнози щодо відмови Нацбанку від фіксованого курсу та перехід на плаваючий курс – у певних рамках або повністю ринковий. Нагадаємо: перехід на фіксований курс дозволив на початку війни запобігти обвалу гривні, хоча тоді деякі експерти прогнозували курс долара «по 100 гривень». Але регулятору вдалося утримати гривню від стрімкої девальвації.
«Наразі золотовалютні резерви рекордні. І в принципі, Нацбанк може не допустити серйозного обвалу гривні. Питання в тому, як він «відпускатиме» курс – поступово чи різко, чи взагалі не буде. Також незрозуміло, чи піде НБУ на зняття інших обмежень щодо валюти, скажімо, на виведення коштів нерезидентами за кордон (зараз вони можуть виводити лише відсотки від прибутку)», — каже Шевчишин.
Проте, на його думку, курс 41-42 гривень за долар стане новою реальністю вже в найближчі місяці. Пензин вважає, що будувати прогнози поки що зарано.
«Щойно стануть зрозумілі цифри щодо підтримки України на 2024 рік, тоді і можна буде розмірковувати, що далі буде з курсом – чи злетить він до 40, чи, може, і до 50 гривень, чи повернеться до 36,6 гривні за долар», – зауважив він.
Економіст Олексій Кущ каже, що загалом на світовому ринку складається несприятлива ситуація для валют країн, що розвиваються. Політика дорогого долара та висока облікова ставка ФРС США сприяє відтоку капіталу зі «слабких ринків». Тому зараз девальвують турецька ліра, казахський тенге, аргентинський песо та інші національні валюти; Тобто навіть якби не було війни, гривня все одно була б під ризиком девальвації. А рекордна міжнародна допомога, яку отримує Україна цього року, навіть трохи згладила ці тенденції.
«Те, що з’явилися розмови про долар по 42, ще не означає, що він коштуватиме 42 гривні. Це свого роду стрес-тестування банків щодо адекватності капіталу з урахуванням песимістичного сценарію. Насправді курс може бути у коридорі від 37 до 41 гривні за долар. І далеко не факт, що зупиниться він саме на найвищій позначці», — прогнозує Олексій Кущ.
Як дорогий долар ударить по цінам
Девальвація гривні може підняти ціни на багато продуктів і прискорити інфляцію, яка влітку пішла на спад.
Усі імпортні товари перерахують за новим курсом. Причому, як це часто роблять імпортери, на перерахунок можуть піти раніше, ніж зросте сам курс – закладуть у цінники майбутні ризики. Особливо великі ризики щодо товарів масового споживання, які купують незалежно від того, скільки вони коштують. Як зазначає голова Агенства медичного маркетингу Юрій Чертков, зростання курсу долара – це гарантоване подорожчання ліків приблизно на 5%.
Олексій Кущ каже, що найбільше подорожчає продукція неофіційних імпортерів, це близько 40% ринку. «Офіційні компанії купують валюту за фіксованим курсом НБУ, а ось неофіційні конвертують гривню вже за ринковим курсом. І саме від нього відштовхуються під час ціноутворення», – підсумував експерт. Втім, перераховуючи ціни продавці зважатимуть ще й на такий чинник як купівельна спроможність населення, а вона поки що не зростає.