Коли та кому банки зможуть списати іпотеку та кредити на житло та авто, які зруйнувала війна: пояснення експертів

Коли та кому банки зможуть списати іпотеку та кредити на житло та авто, які зруйнувала війна: пояснення експертів - INFBusiness

Банки не можуть списати українцям деякі кредити через те, що Кабінет Міністрів України досі не пояснив банкам, які документи мають надати постраждалі позичальники. Наразі залишилося декілька відкритих питань, які не повною мірою дозволяють реалізувати всі закладені в закон про списання кредитів норми.

Як розповіли учасники круглого столу “Споживче кредитування: чи готові українці брати кредити під час війни”, організованого “Фінансовим клубом”, банки створили механізм щодо списання іпотечних та автокредитів, за якими заставне майно було знищене війною. Проте деякі питання залишаються відкритими.

“Ця тема вкрай чутлива для клієнтів. В рамках реалізації закону ми розробили механізм і працюємо зі зверненнями клієнтів. Але залишилося декілька відкритих питань, які не повною мірою дозволяють реалізувати всі закладені в закон норми. Серед них і перелік документів, які мають надавати клієнти, що підтверджують факт пошкодження або знищення майна внаслідок бойових дій. Зараз ми очікуємо роз’яснення Кабміну з врегулювання цього питання. І було б добре, якщо б банкам надали доступ до реєстру пошкодженого та знищеного майна, щоб відслідковувати його стан”, – розповіла членкиня правління Сенс Банку Інна Тютюн.

Вона додала, що “Сенс Банк опрацьовує звернення клієнтів, закон, ухвалений парламентом, вже діє, але в законі не прописані процедури”.

“Ми зараз очікуємо від Кабміну чіткої процедури, які документи і як зробити. Якщо буде прописаний чіткий механізм, банки адаптуються і зроблять, щоб клієнту було максимально зручно зібрати цей пакет і передати його в банк”, – зазначила Інна Тютюн.

Заступник директора департаменту цифрового бізнесу банку Глобус Олександр Дубихвіст додає, що наразі Незалежна асоціація банків України обговорює з Кабміном цю процедуру. Проте, за його словами, “бажано це врегулювати якнайшвидше, бо люди і банки не розуміють, як діяти в цій ситуації”.

Банки вже можуть зупинити нарахування відсотків за такими кредитами, але самі кредити також потрібно буде списати.

“У нас є поодинокі випадки: є заяви по Бердянську, по іншим окупованим територіям. Чекаємо на чітку процедуру компенсації від держави, чи принаймні чітких правил, встановлення чітких критеріїв, як банк має працювати з такими позичальниками. М’яч на боці законодавців” – каже заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький.

А у банку Глобус кажуть, що не мають таких кейсів.

“Ми кредитували до війни досить активно саме первинну іпотеку – комплекси, які будуються. І на щастя, будувалося переважно в Києві та інших містах-мільйонниках. І на щастя, у нас немає таких кейсів, щоб було пошкоджене майно”, – зазначив Олександр Дубихвіст.

Списання кредитів на житло та авто, які були пошкоджені або зруйновані під час війни в Україні

Верховна Рада України 1 грудня ухвалила законопроєкт №7441-1 про списання кредитів на житло та авто, які були пошкоджені або зруйновані під час війни. Норми цього закону поширюються на фізичних осіб, які є позичальниками кредитів на рухоме і нерухоме майно, яке через війну опинилося на тимчасово окупованій території або на території активних бойових дій, а також яке пошкоджене або знищене внаслідок воєнних дій. Повідомляється, що за наявності підтверджуючих документів такі громадяни можуть отримати у кредитора призупинення платежів по кредиту.

Також законом передбачається списання кредиту на житло. На це мають право позичальники, нерухомість яких знищена внаслідок війни. До другого читання у законопроєкті прибрали обмеження щодо площі нерухомого майна (квартири чи житлового будинку). Але воно повинно бути станом на 23 лютого 2022 року єдиним місцем проживання сім’ї позичальника.

Кредитор у такому випадку отримує право на компенсацію громадянам України за майно, знищене внаслідок збройної агресії рф. Зазначається, що розмір такої компенсації не може перевищувати основної суми кредиту позичальника. Інші збитки кредитора, наприклад, не отримані проценти, є упущеною вигодою та можуть бути відшкодовані відповідно до законодавства за рахунок росії.

З березня 2022 року по березень 2023 рік через через додаток Дія та ЦНАПи надійшло понад 325 тисяч повідомлень про пошкодження або руйнування житла внаслідок збройної агресії росії. За даними голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк станом на лютий 2023 року йшлося про понад 22,5 мільйона квадратних метрів пошкодженого та зруйнованого житла. Вона зазначила, що держава вже знайшла 17 мільярдів гривень, які готові спрямувати на надання компенсацій за зруйноване та пошкоджене житло. За її словами, це перші кошти, які були арештовані в російського “Сбербанку”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • Борг перед банком: як законно позбутися кредитів та проблем
  • Рада схвалила важливі зміни до закону про компенсацію за зруйноване росією житло: деталі
  • Як працюватимуть лікарні в Україні під час блекаутів – відповідь МОЗ
  • Клієнтка Монобанку вимагає повернути їй майже 29 тисяч гривень на кредитку – чим завинила фінустанова

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *