Iсторична аптека на площi Мiцкевича, 8, є однiєю з найдавнiших, що залишились у Львовi в автентичному виглядi. I свого часу мiсто довго боролося за її збереження. Як повiдомив заступник мiського голови Львова з мiстобудування Любомир Зубач, усi роботи з вiдновлення вiдбуваються пiд пильним наглядом Офiсу охорони культурної спадщини та за кошти нових орендарiв примiщення.
“Жодних євроремонтiв! Новi орендарi пiд пильним наглядом Офiсу охорони культурної спадщини зберiгають iнтер’єр i функцiю – не класична аптека, але заклад, пов’язаний зi здоров’ям i красою. Тут продаватимуть лiкувальнi трави, чаї, косметичнi засоби. Все, що було рiдне, зберегли. Те, що було приховано, вiдкрили”, – наголосив Любомир Зубач.
Фахiвцi кажуть, що особливо цiнними у примiщеннi є меблi. Над їх вiдновленням працювали чотири реставратори.
“Увага до цiєї аптеки була у львiв’ян завжди. Мiстяни побоювалися, що з аптеки все викинуть. I ця аптека зараз – приклад того, що можна створити неповторний iнтер’єр, маючи в ньому фактично все старе. У цьому випадку все було створено вже до нас. Все, що треба було, – полюбити цi меблi, зрозумiти старi механiзми, пiдiбрати правильнi матерiали для їхньої реставрацiї i потихеньку все вiдновити. Реставрацiйнi роботи такi – дуже кропiткi, треба довго робити тiльки одну якусь деталь”, – розповiдає архiтекторка проєкту Христина Бадзян.
Директорка Офiсу охорони культурної спадщини Тетяна Балукова розповiла, що пiсля звернення нових орендарiв вони провели зустрiч, на якiй вирiшено звернутися до архiтектурного бюро, що має досвiд iз бережним вiдновлення як екстер’єрiв, так i iнтер’єрiв об’єктiв в iсторичному середовищi. Фахiвцi, своєю чергою, залучили реставратора Василя Карпiва до очищення стелi та консультацiї щодо реновацiї меблiв аптеки. На об’єктi працювало 8 реставраторiв.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, всi роботи щодо меблiв виконували вручну, щоб максимально зберегти їхнiй рукотворний вигляд. Серед об’ємних робiт, зокрема, виконали таке: зi стелi зняли шар гiпсокартону та вiдкрили iсторичну поштукатурену стелю; вiдкрили рiдне покриття столу – на центральному столi 30 рокiв був шпон, його забрали i вiдтворили рiднi зубцi з палiсандру, якi були захованi. А ще на полицях забрали плями вiд препаратiв, всi латуннi елементи вiдчистили вiд фарби до первинного стану, бутафорнi елементи демонтували. А от люстри, хоч i виявилися радянськими, залишили для атмосфери.
Роботи з реставрацiї – вже на завершеннi. Невдовзi примiщення 100-рiчної аптеки вiдкриють.