Заступниця мiнiстра розвитку громад та територiй Наталiя Козловська разом з представниками Мiнiстерства соцiальної полiтики зустрiлася з делегацiєю Свiтового Банку та Мiжнародної фiнансової корпорацiї (IFC). У фокусi розмови – прогрес спiльних житлових проєктiв та плани щодо подальшої реалiзацiї. Акцент був зроблений на розвиток ринку доступного орендного житла, зокрема в контекстi забезпечення оселями внутрiшньо перемiщених осiб.
“Ефективна житлова полiтика має будуватися на поєднаннi рiзних iнструментiв пiдтримки громадян: оренда, субсидiї, iпотека. Унiверсального рiшення для всiх не iснує. Саме синергiя цих механiзмiв дозволить охопити всi категорiї громадян, врахувати як їх фiнансовi можливостi, так i потребу в стабiльному житлi. До прикладу, державна житлова полiтика в контекстi розв’язання житлового питання для ВПО має враховувати соцiальну та економiчну рiзноманiтнiсть. Серед них – родини з дiтьми, самотнi лiтнi люди, молодь, люди з iнвалiднiстю, а також тi, хто має рiзнi професiйнi, соцiальнi та економiчнi можливостi. Кожен iз них має власнi життєвi обставини, досвiд, можливостi до працевлаштування, потреби. Внутрiшньо перемiщенi особи мають рiзнi потреби за своїми обставинами та потребами. Це громадяни України, яких вiйна змусила покинути мiсце свого постiйного проживання, але якi залишаються в межах країни, шукають стабiльностi та пiдтримки вiд держави. Тому ми маємо зробити все можливе, аби створити такi умови, за яких цi люди не будуть змушенi повертатися на тимчасово окупованi територiї або виїжджати за кордон у пошуках безпеки та перспектив. Сподiваємося на активну спiвпрацю зi Свiтовим Банком та IFC по цьому напрямку, особливо враховуючи наш успiшних спiльний досвiд у впровадженнi iнших проєктiв у житловiй сферi”, – зазначила Наталiя Козловська.
За словами заступницi мiнiстра, розвиток механiзму соцiального житла є одним з важливих прiоритетiв для мiнiстерства. Це житло, яке надається в оренду на вигiдних умовах. Воно має стати iнструментом пiдтримки як вразливих категорiй громадян (особи з iнвалiднiстю, багатодiтнi родини, люди похилого, ВПО), так i економiчно активних громадян, рiвень доходу яких не дозволяє самостiйно розв’язати житлове питання на ринкових умовах.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, також передбачається можливiсть субсидування орендної плати, включно з повним покриттям витрат для тих, хто не в змозi її сплачувати. Наталiя Козловська пiдкреслила, що наразi продовжується робота над концепцiєю законопроєкту “Про соцiальне житло”.
Окремий фокус – це прiоритетна роль територiальних громад у реалiзацiї житлової полiтики. Наталiя Козловська наголосила, що саме громади мають вiдiгравати ключову роль у формуваннi комунального житлового фонду, управлiннi ним та сприяннi вирiшенню житлового питання мешканцiв громади.
Наразi мiжнароднi партнери допомагають Українi проводити дослiдження ефективностi реалiзованих програм. Зокрема вiдповiдне дослiдження з питань реалiзацiї житлових програм для ВПО проводиться Свiтовим Банком. Мiнiстерство очiкує на його результати, щоб узагальнити пропозицiї для запровадження комплексних рiшень для ВПО.
Окремо пiд час зустрiчi представники IFC окреслили для команди мiнiстерства результати дослiдження щодо зелених та стiйких матерiалiв для вiдновлення України. Сторони обговорили потенцiал використання та виробництва цих матерiалiв в Українi, а також стан приведення нормативно-правової бази у вiдповiднiсть до стандартiв ЄС у секторi будiвельних матерiалiв.