Підсумки Ukraine
Recovery Conference
Головну ідею Ukraine Recovery Conference 2024, яка цього року відбулася у Берліні, ідеально характеризує українська приказка «менше слів – більше діла». Наші партнери очікують чітких технічних кроків за дорожньою картою трансформаційних реформ і висувають цілком зрозумілі вимоги: міцна антикорупційна інфраструктура та антикорупційні запобіжники при відбудові та відновленні, ефективний проєктний менеджмент в апараті центральної влади та на місцях, стійкі політичні та соціальні інститути та спроможні громади.
У кулуарах конференції та офіційних виступах найбільш вживаними висловами були building better than before, sustainable recovery management, circular economy та anticorruption infrastructure.
Не обійшлось і без казусів: напередодні конференції представниця нашого уряду на одному з офіційних заходів на пряме і важливе запитання модератора, як ми плануємо боротись із корупцією, категорично заявила, що то все російська ІПСО та фейк, чим неабияк здивувала присутніх на заході гостей, серед яких були і представники наших західних партнерів.
Останні соціологічні дослідження та звіти показують, що корупція – в топі загроз та побоювань, які загрожують відбудові та відновленню країни. Про цю проблему знають і сигналізують нам західні партнери. Не помічати очевидного – це або професійне невігластво, або ще гірше – загравання з вогнем.
Ключовою вимогою прогресивного світу, якщо уважно слідкувати за риторикою учасників конференції, – є свідома готовність України не просто взяти на себе гучні зобов’язання, продиктовані бажанням отримати достатню кількість грошей на відбудову та відновлення, але й мати візію та стратегію конкретних кроків та дій, ефективну управлінську команду, яка цей процес відновлення очолюватиме і, що ще важливіше, – дієві та спроможні команди на місцях, що втілюватимуть проєкти відбудови та відновлення.
Українські громади отримають понад 1 млрд євро у межах Ukraine Facility: на що спрямують кошти
Ось, про що найчастіше говорили учасники конференції:
Спочатку – реформи, потім – гроші
Фокус уваги наших партнерів на структурних реформах, зокрема у сфері протидії корупції, децентралізації, прозорості, підзвітності та верховенства права.
Представники урядів європейських країн, по суті, говорили в унісон одне й те саме: ми маємо забезпечити сталу та ефективну екосистему відновлення, виконавши домашнє завдання з переліку термінових антикорупційних заходів, провести ряд структурних реформ, передбачених зокрема планом Ukraine Facility (а це понад 150 індикаторів за 69-ма напрямами) і в домовленостях з МВФ.
Яким буде сучасне українське місто: підсумки конференція з відновлення України в Берліні
Все це має створити умови, в яких підзвітність та прозорість за принципом «усі бачать усе» із гасла і заклику до дій перетвориться на реальний інструмент для публічності та контролю за виділеними коштами.
Саме тому ми закладаємо обов’язкове використання екосистеми DREAM в ключову законодавчу рамку відбудови та відновлення країни – законопроєкт «Про основні засади відновлення». DREAM має стати комплексним цифровим рішенням для планування та управління публічними інвестиціями. Сьогодні в DREAM вже більш як 3000 проєктів, внесені з понад 1000 громад.
Ще одним цифровим інструментом для забезпечення прозорості та підзвітності зокрема має стати Геоінформаційна система регіонального розвитку. Вона забезпечить прозоре та ефективне управління на основі даних, стратегічне планування та роботу зі стейкхолдерами на місцевому рівні, а також моніторинг розвитку регіонів і громад.
Однак є нюанс: ефективність будь-яких цифрових рішень та інструментів за відсутності грамотного використання та управління зводиться фактично нанівець. І саме тому партнерів так хвилює кадрова політика відбудови та відновлення України: нам потрібно мати хороших менеджерів та виконавців на всіх рівнях влади, які візьмуть на себе процес відновлення країни.
Після виконання плану Ukraine Facility, ВВП України зросте на 6,2% – прогноз Єврокомісії
Питання кадрів у пріоритеті
Потрібні дієві та ефективні команди, які будуть реалізовувати проєкти на місцях. Потрібні також менеджери та управлінці, які зможуть організувати процес роботи цих команд, створити систему зрозумілих та вимірюваних KPI і забезпечити їхнє виконання.
Мають бути люди, які не тільки візьмуть на себе відповідальність за стратегію відновлення, але й створять дорожню секторальну мапу її втілення, сприятимуть спроможності громад формувати проєктні групи і команди, втілювати задуми в життя.
Ключ до успіху: людська взаємодія та надання необхідних ресурсів. Громадам потрібні професіонали з навичками проєктного менеджменту, стратегічного та просторового планування, фандрайзингу та роботи з донорами, написання грантів, хорошою англійською, які по-справжньому зацікавлені в успіху своїх починань.
Сьогодні 524 громади користуються міжнародною технічною допомогою, 160 громад працюють над розробленням програм з відновлення і 45 громад створили Команди підтримки громад. Але попереду ще багато роботи. Нагадаю, що кошти третього компоненту Ukraine Facility мають допомогти громадам якраз розвинути ключові компетенції. Щоб їх отримати, потрібно виконати домашню роботу.
У березні 2024 року Уряд затвердив план заходів реалізації децентралізаційноі реформи за результатами широких публічних консультацій з громадськістю та міжнародними партнерами. Він синхронізований з Ukraine Facility і визначає ключові точки відновлення, зростання територіальних громад у період війни та у повоєнні роки. Великий відсоток в ньому – це питання підвищення спроможності громад.
Ось ці п’ять основних завдань:
- Відновлення місцевого самоврядування на деокупованих територіях;
- Розмежування повноважень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади за принципом субсидіарності у сферах, які мають відношення до відновлення (житло, транспорт, соціальна інфраструктура тощо);
- Фінансова децентралізація: приведення податкового і бюджетного законодавства у відповідність до кращих міжнародних практик;
- Переформатування місцевих державних адміністрацій в органи префектурного типу відповідно до ЄХМС;
- Розвиток компетенцій представників регіональної та місцевої влади у сфері роботи з інвестиціями та проектного менеджменту.
Ефективний трикутник взаємодії
Процес відбудови та відновлення містить багато компонентів та рівнів, де особлива роль відводиться співпраці в трикутнику взаємодії центральна влада-місцева влада-громада (в розумінні місцевих мешканців, активного громадянського суспільства).
Саме такий його склад дозволяє забезпечити баланс інтересів, залучити усі необхідні для цього компетенції, забезпечити прозорість процесів планування і реалізації, а найголовніше – побудувати систему, яка викликатиме довіру міжнародних партнерів.
Стійкі політичні та соціальні інституції, продуктивна взаємодія центральної та місцевої влади – ще один сигнал від західного світу.
Україна – це країна майже півтори тисячі громад. І саме громади візьмуть на себе ключову роль у процесі відновлення та відбудови. Центральна влада повинна забезпечити створення організаційних умов, щоб посилити їхню спроможність для пріоритезації, реалізації та оцінки проектів відновлення.
За підсумками Конференції з відновлення України започатковано проєктів на суму 16 мільярдів євро – МЗС Німеччини
В нас є позитивний приклад широкомасштабної програми єВідновлення, якою вже скористалися більше ніж 65 тисяч українських сімей і яка є успішним прикладом взаємодії в системі вищезгаданого трикутника.
Центральна влада під керівництвом міністерства відновлення:
- консолідувала кошти, зокрема конфісковані в російських банків, які працювали в Україні;
- створила цифрові інструменти подачі та обробки необхідних даних;
- розробила механізми використання цільових коштів для пошкодженого житла та житлових сертифікатів для зруйнованого;
- реалізувала пілотні проєкти для обстеження руйнацій на ТОТ;
- організувала взаємодію та навчання 650 комісій в громадах та 2000 нотаріусів, які є частиною реалізації програми.
Місцева влада: при кожній громаді була створена відповідна комісія, яка працювала з постраждалими згідно затверджених алгоритмів.
Громада: 30% цієї комісії складають представники громадськості, які стежать за процесом
В результаті подібної прозорої та дієвої системи до проєкту долучилися з фінансуванням і Світовий банк, і Банк розвитку ради Європи.
Цей кейс співпраці точно вартий масштабування і перенесення на інші завдання, вважаю.
Підсумуємо: щорічна конференція з відновлення у Берліні показала ще раз, як багато в нас попереду домашньої роботи, офіційно прописаної в зобов’язаннях і не лише. Мусимо всю її виконати на відмінно в першу чергу заради себе. Питання антикорупційних запобіжників, проєктного менеджменту та кваліфікованих кадрів у відбудові та відновленні разом із стійкістю політичних та соціальних інститутів мають стати важливими маяками в нашому To Do List.
Цікаво про будівництво: HYDROBASE – новий бренд від українського виробника професійних бітумних покрівельних та гідроізоляційних матеріалів європейської якості
Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal