Офіс vs дистанційка. Чи повернуть роботодавці персонал на робочі місця у 2024 році

Офіс vs дистанційка. Чи повернуть роботодавці персонал на робочі місця у 2024 році - INFBusiness

Офіс vs дистанційка

«Дякуючи ковіду в моєму житті з’явився онлайн. Зараз співпрацюю з компанією, то чесно кажучи, ні разу в офісі не був і не маю бажання туди йти», – поділився своїми настроями один зі співрозмовників. Тим часом далеко не всі роботодавці ставляться до дистанційної роботи лояльно і прагнуть знову загнати колектив працювати в офіс. 

Чи повертають працівників у офіси за кордоном

Працювати по домівках люди по всьому світу масово розійшлися під час пандемії коронавірусу у 2020 році. Наразі ця практика зберігається лише частково, адже іноземні роботодавці прагнуть повернути персонал на робочі місця, про що часто пише іноземна преса.

«У світовій практиці повністю віддалено працюють не більше 10-15% найманих працівників, тоді як переважно мова йде про гібридну форму зайнятості – в середньому півтора робочих дня на тиждень віддалено і решта в офісі. Працівники намагаються збільшити цей показник, працедавці – зменшити. Але це реальність, яка вже з нами назавжди», – зазначає Галина, HR-експертка, соціологиня.

“НЕЗЛАМНІ”: Інсайди, підсумки року та прогнози від представників влади і лідерів будівельної галузі

Як українські роботодавці ставляться до повернення в офіси

Україні, яка відразу після пандемії коронавірусу увійшла в повномасштабну війну, попередні навички дистанційної роботи стали у пригоді в екстремальній ситуації. Завдяки цьому продовжили працювати не лише бізнеси, а й подекуди критична інфраструктура.

Зараз, коли безпекова ситуація є більш зрозумілою, наскільки це можливо в умовах продовження війни, українські роботодавці також не проти повернути працівників на робочі місця.

«Основний тренд, який я бачу на ринку, – повернення в офіс. Хоча після пандемії в переважній більшості компаній і навіть у держсекторі є можливість організувати роботу віддалено або за гібридним графіком», – ділиться спостереженнями Домініка, HR-експертка, власниця HR-агенції.

Олена, HR-експертка, підтверджує, що більшість роботодавців мріє про повернення працівників в офіси, але, скоріш за все, цього не відбудеться, тому що більшість співробітників не хочуть їздити на роботу через логістичні проблеми (у Києві – з мостами, зупинкою кількох станцій метро тощо). Тобто люди не готові витрачати на дорогу на роботу більш ніж годину.

Чому не варто примушувати колектив працювати в офісі

Враховуючи настрої українців та стан ринку праці, опитані  експерти не радять роботодавцям надто жорстко наполягати на обов’язковому відвідуванні офісу. Як зазначає Домініка, працівники в більшості схиляються до гібридного графіка або віддаленої роботи. Відповідно, роботодавцям варто там, де це можливо, переглядати формати.

На думку Катерини, генеральної директорки рекрутингової агенції, компанії, які розумітимуть складність закриття вакансій та пошуку нових кандидатів, знайдуть компроміс зі співробітниками відносно формату роботи і завдяки цьому втримають свій персонал та залучать нових фахівців. Адже війна ставить на перше місце питання безпеки, і працівники не готові ризикувати, щоб за будь-яких умов щодня діставатися до офісу.

«Універсальних відповідей не існує, і ринок праці шукатиме їх протягом 2024 року, – продовжує Олена. – Дистанційний формат не підходить всім, бо не можна віддалено лікувати людей, працювати на будівництві, виготовляти продукти харчування тощо. Але співробітникам потрібне відчуття безпеки на робочому місці, і тому за відсутності на підприємстві укриття кандидат може відмовитися приймати оффер, що особливо стосується офісних працівників».

Через війну релокувалися майже 8000 компаній: звідки переїжджали й куди (ІНФОГРАФІКА)

Які переваги та недоліки дистанційної роботи

Галина підкреслює, що плюсами дистанційної роботи з точки зору роботодавця є гнучкість, скорочення географічних обмежень, доступ до широкого пулу талантів та зниження витрат на офіси. Саме тому багато бізнесів вже відмовились від офісів і вважають таку модель роботи більш ефективною. Тим не менш головними викликами дистанційного формату, за словами Галини, стає підтримка комунікації та робочої дисципліни в командах.

«Моя компанія працює дистанційно весь час. Але це можливо тільки якщо співробітники здатні самостійно себе дисциплінувати. Онлайн-комунікаторів безліч, тому я вважаю таку роботу набагато ефективнішою, ніж гуляння по офісу», – поділилася Олександра, податкова консультантка.

Деякі опитані  українці працюють вдома вже не один рік і цілковито задоволені таким станом речей. Але інші розповідають про певні вади подібного режиму. «Працюю віддалено вже десять років. Мене влаштовує, проте іноді не вистачає спілкування. А ще я зловила себе на думці, що я трохи здичавіла за цей час», – поділилася враженнями одна з співрозмовниць.

«Близько двох років працювала віддалено, почала вкриватися мохом, влаштувалася на нову роботу три місяці тому, тепер постійно ходжу в офіс, хоча компанія і дає можливість працювати віддалено», – додає інша учасниця опитування.

Що таке гібридний формат і в чому його переваги

«Безпека і життя працівників – найвищий пріоритет. Тому віддалений і гібридний формат буде основним для більшості професій, де це можливо за родом діяльності», – окреслює тренди ринку праці 2024 року Максим, CEO консалтингової компанії.

Оскільки виключно дистанційний формат роботи має певні недоліки, про які йшла мова вище, і не для всіх видів діяльності такий режим можливий, бізнесам доведеться шукати компроміси.

«Враховуючи поточні реалії, виграють ті роботодавці, які встановлюють саме гібридний формат роботи. Бо кандидати голосують ногами проти тотального відвідування офісів, а за віддаленої роботи люди почуваються самотніми. Тому виграє золота середина», – доходить висновку Тетяна, HR-експертка.

Гібридний формат – поєднання роботи у офісі та за його межами. Часто компанії встановлюють обов’язкові для відвідування офісу дні тижня або залишають вибір за працівником. Цікаво, що маючи простір для маневру, співробітники часто більш охоче йдуть у офіс, ніж під примусом.

«Я хоч і маю трудовий договір на дистанційну роботу, але працюю в офісі майже щодня. Роботодавець цього не вимагає, але робочі питання вирішуються швидше і краще, коли керівництво поруч. Адже дистанційно не завжди можна все чітко пояснити та показати», – поділився з  своїм досвідом киянин Андрій, який працює на посаді аналітика.

За що гібридний формат роботи цінують співробітники

Як показало опитування, багато українських роботодавців вже успішно впровадили гібридний формат роботи, що знайшло широку підтримку серед працівників.

«Ми працюємо гібридно – за бажанням можна приїхати в офіс у Києві або залишатися вдома. Головне – бути на звʼязку в бізнес-години (з 11:00 до 16:00) та виконувати свою роботу, – розповідає співробітниця компанії Христина. – Особисто я переважну частину часу працюю вдома і раз або два на тиждень приїжджаю в офіс. Це дає можливість змінювати картинку і так працюється продуктивніше. Ну і, звісно, побачити людей, неформально поспілкуватися та сходити разом на обід – велика цінність».

Інша співрозмовниця розповідає, що її роботодавець теж дає можливість працювати за гнучким графіком і їй подобається комбінувати офлайн і онлайн формати.

На онлайні співрозмовниці зручно одразу зранку приступати до роботи, без марафонів збирань і добирань до офісу в довжелезних заторах, а в офлайні цікаво нетворкати з колегами. Адже в офісі за простими розмовами за кавою чи обідом можна дізнатися багато чого, про що навряд чи розповідатимуть у Zoom.

«Зараз відвідую офіс, хоч і маю можливість працювати з дому. Роботодавець вимагає тільки, щоб я була на зв’язку і робота робилася. Реальна фізична присутність в офісі потрібна не частіше одного разу на тиждень, а то й рідше. Але тут веселі колеги, тож, зазвичай, приїжджаю», – каже киянка Ольга, яка працює у сфері оборонної промисловості. Співрозмовниця  додає, що їй подобається саме гібридний формат роботи за можливість обирати і відсутність тиску.

«При відносно нещодавньому працевлаштуванні мене підкупила можливість гібридного графіка роботи, – розповідає співробітниця компанії Олена. – Два дні на тиждень – офісні, три – віддалені, але кожен департамент приймає рішення самостійно, чи лише в ці дні приходити в офіс, чи щодня». Олена вдома готує все, що потребує тиші – тексти, звіти, презентації, а у офісні дні планує більшість зустрічей, адже офлайн набагато ефективніший в плані комунікацій.

В одному з столичних банків також розповідають про гібридний формат з офісною та віддаленою роботою. В банку діє правило відвідування офісу один раз на тиждень. Для тих, хто за кордоном, теж є свій графік поїздок в Україну. У Києві для співробітників доступні три офіси в різних районах міста, а також робочі місця в коворкінгу для тих, кому зручніше працювати на Лівому березі.

«Гібридний формат зараз виглядає як найкращий варіант. Є можливість реагувати на тривоги, регулювати свій час, обирати різні місця для роботи, не втрачати корпоративну культуру та використовувати офлайн для спілкування з колегами. Для згуртування колективу використовуємо онлайн-спілкування, неформальні офлайн зустрічі», – ділиться враженнями про свою роботу в банку Вікторія.

Офіс vs дистанційка. Чи повернуть роботодавці персонал на робочі місця у 2024 році - INFBusiness


Цікаво про будівництво:
 Rauta ColdStore – швидкомонтовані холодильні склади з сендвіч-панелей


Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *