На вул. Миколайчука у Львовi вiдкрили перший з 8 соцiальних будинкiв для пацiєнтiв, якi постраждали вiд вiйни. Тут вже поселили 7 пацiєнтiв центру Unbroken (“Незламнi”), якi за станом здоров’я можуть жити поза межами лiкарнi та проходити реабiлiтацiю.
Серед пацiєнтiв – люди з iнвалiднiстю, тож житло облаштували повнiстю доступним. Це тимчасове помешкання для людей, якi отримали травми на вiйнi. Тут вони зможуть жити, поки чекають на виготовлення протеза або проходять перший гострий перiод соцiальної адаптацiї, коли лiкарню потрiбно вiдвiдувати лише для процедур.
Iз восьми багатоквартирних будинкiв для поранених українцiв поселили семеро мешканцiв, якi проходять реабiлiтацiю в центрi Unbroken. Вони мешкатимуть тут тимчасово. Контракт пiдписуватимуть на мiсяць з можливiстю продовження, залежно вiд необхiдностi в реабiлiтацiї. Тут пацiєнти можуть проживати разом з рiдними, щоб швидше пройти соцiальну адаптацiю пiсля поранень.
Перший будинок, профiнансований Європейським Союзом та реалiзований пiд управлiнням НЕФКО, на шiсть поверхiв має 24 квартири. Чотири з них однокiмнатнi, а решта – двокiмнатнi. Кожна квартира з кухнею та санвузлом. Всерединi усе повнiстю облаштовано для людей з iнвалiднiстю: людей з протезами, якi користуються милицями чи крiслом колiсним, а також для людей з порушенням зору. У кожнiй квартирi є тривожна кнопка виклику адмiнiстратора.
Загалом у першому будинку зможе тимчасово проживати понад 60 осiб – це люди, якi проходять реабiлiтацiю в центрi Unbroken, та їх рiднi. Поселяють сюди тих пацiєнтiв, якi є не мiсцевими (не зi Львова чи Львiвщини) i за станом здоров’я вже можуть мешкати за межами лiкарнi без цiлодобового медичного супроводу. Тут вони проходитимуть соцiальну адаптацiю. В укриттi будинку облаштують спiльний простiр. А на терасi буде громадський простiр для заходiв.
Панi посол Європейського Союзу в Українi Катарiна Матернова пiдкреслила роль ЄС у пiдтримцi внутрiшньо перемiщених осiб через житловi проєкти: “Вiдкриття цього будинку – це важливий крок до покращення умов життя для тих, хто постраждав вiд вiйни. Я рада привiтати Олексiя, Сергiя, Iвана, Вiктора, “Гора” та їх сiм’ї у їхньому новому домi, де вони зможуть проходити реабiлiтацiю та повертатися до своїх помешкань без необхiдностi долати великi вiдстанi. Це не просто житло – це простiр, адаптований до їхнiх потреб, що забезпечує безпеку, комфорт i гiднi умови. Це також символ солiдарностi ЄС з Україною та прагнення пiдтримати тих, хто цього потребує найбiльше”.
“19 грудня 2022 р. ми з Панi послом Європейського Союзу в Українi пiдписали угоду стосовно цього будiвництва. Рiк назад ми заклали капсулу i сьогоднi вiдкриваємо першу частину будiвництва. Тут буде мешкати 700 людей, українцiв, якi постраждали вiд вiйни. Це буде центр для тимчасового проживання. Перших пацiєнтiв ми вже поселили. Кожна доля – це окрема iсторiя i окрема книжка. Хочу ще раз подякувати Катеринi Матерновiй, бо це її iнiцiатива i її лiдерство”, – розповiв Андрiй Садовий, мiський голова Львова.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, проживання в будинку повнiстю безкоштовне. Мешканцям заборонено вживати алкоголь та наркотичнi речовини. За такi випадки з ними розриватимуть контракт та виселятимуть.
Для потреб мешканцiв будинку у Львовi продовжили один з маршрутiв громадського транспорту. Автобуси пiд номером 46 тепер курсують до Голоскiвського кладовища i мають 4 додатковi зупинки, зокрема бiля соцiального житла та Центру протезування та ортезування.
Одне з ключових завдань соцiального житла – нацiлено допомогти пройти пацiєнтам гострий перiод адаптацiї пiсля поранень в пiдтримуючому середовищi, щоб далi їм було легше. А ще розвивати взаємопiдтримуючу спiльноту, допомагати з пошуком роботи, залучати до активностей та соцiалiзовувати мешканцiв.
“Це дуже гарний приклад того, як нашi європейськi партнери, обласна адмiнiстрацiя та органи мiсцевого самоврядування досить швидко можуть сформувати якiсний проєкт. Я впевнена, що вiн стане гарним прикладом для того, що ми плануємо започаткувати за пiдтримки Європейського союзу: будiвництво соцiального мунiципального житла. I цей проєкт показує, яким чином це може бути в досить короткий термiн реалiзовано, залученi органи мiсцевого самоврядування, якi беруть на себе лiдерство в цьому контекстi”, – зазначила Наталiя Козловська, заступниця мiнiстра розвитку громад та територiй України.
Загалом на вул. Миколайчука збудують 8 будинкiв для 700 осiб. Проєкт за пiдтримки ЄС “Житло для внутрiшньо перемiщених осiб (ВПО) та вiдновлення звiльнених мiст в Українi” профiнансований Європейським Союзом та реалiзований пiд управлiнням НЕФКО. На спорудження соцiального житла Європейська комiсiя видiлила 19,5 млн. євро грантових коштiв. А мiсто за власний кошт проклало комунiкацiї.