Соцiально вiдповiдальнi пiдприємцi Львова все частiше фiнансового долучаються до облаштування територiї бiля своїх об’єктiв, а мешканцi-спiввласники будинкiв – до ремонту особливо цiнних елементiв своїх будинкiв. Зокрема, у вереснi цього року у ремонт проїжджої частини вулиць чи вуличок, тротуарiв, покрiвель i балконiв у житлових будинках, сходових клiток i вхiдних брам бiзнес та мешканцi iнвестували 13 млн. 403 грн.
Як зауважили у мiському департаментi житлового господарства та iнфраструктури, через вiйну у мiстi обмежено фiнансування будь-яких робiт капiтального характеру, а значна частина бюджету йде на пiдтримку воїнiв на передовiй. Однак, якщо пiдприємцi готовi фiнансово долучитися до проведення ремонтiв, то мiсто обов’язково допоможе у проведеннi робiт технiкою та/чи працiвниками.
Найбiльше коштiв – 6 млн. 649 тис. грн. – було залучено у Залiзничному районi. Тут дороги i тротуари на вул. Щирецькiй, 9, i вул. Роксоляни вдалося вiдремонтувати при 100% фiнансуваннi забудовникiв, якi iнвестували 6 млн. грн. у цi ремонти. Натомiсть за часткового фiнансування мешканцiв вдалося провести ремонт ремонт частини дороги i тротуарiв бiля будинкiв на вул. Яворницького, 5а, 5б, 7а i 7б, та на вул. Папоротнiй.
“У бiльшостi випадкiв мешканцi чи пiдприємцi самi проявляють iнiцiативу i пропонують виконати певнi роботи. Пiдприємцi, зазвичай, повнiстю за свiй кошт проводять благоустрiй бiля своїх об’єктiв, що є свiдчення турботи про своїх клiєнтiв i небайдужостi до iнфраструктури мiста. Натомiсть мешканцi є iнiцiаторами важливих саме для них робiт у будинку чи на територiї бiля нього. До прикладу, мешканцi будинкiв на вул. Папоротнiй i Яворницького дуже вболiвали, щоб вiдремонтувати дорогу i тротуари бiля їхнiх помешкань якнайшвидше. Ми проводили спiльнi наради, виходили на мiсце, оглядали територiю. Далi мешканцi зiбрали частину коштiв, щоб спiвфiнансувати цi роботи. Мешканцi вул. Папоротнiй зiбрали 114 тис. грн., а мешканцi Яворницького – 40 тис. грн. Вiдтак ми дофiнансували решту i оперативно органiзували роботи”, – розповiв Iгор Савка, голова Залiзничної районної адмiнiстрацiї.
У Галицькому районi мешканцi долучилися фiнансово до ремонту вхiдної брами у будинку на вул. Митрополита Андрея, 14 (зiбрали 5 тис. грн. – 50% вiд загальної вартостi), ремонту покрiвлi у будинку на вул. Городоцькiй, 31 (зiбрали 30 тис. грн. – 50% вiд загальної вартостi), та ремонту свiтлового лiхтаря в будинку на вул. Дудаєва, 17 (зiбрали 45 тис. грн. – 50% вiд загальної вартостi).
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, у Шевченкiвському районi за кошти пiдприємцiв i забудовникiв вiдремонтували вул. Малоголоскiвську, Курортний проїзд у смт. Брюховичi, вiдрiзок вiд вул. Замарстинiвської до вул. Уманської та iн. Мешканцi спiвфiнансували ремонти балконiв, лiфтiв у будинках на вул. Ю. Липи, 45, вул. Б. Хмельницького, 275, вул. Турянського, 10 та 13.
Аналогiчнi роботи за фiнансової пiдтримки соцiально вiдповiдального бiзнесу та мешканцiв-спiввласникiв будинкiв виконували у Личакiвському (iнвестовано мешканцями i пiдприємцями 1,6 млн. грн.), Сихiвському (885 тис. грн.) i Франкiвському (1,3 млн. грн.) районах.
“По-перше, внесок власних коштiв жителями та пiдприємцями показує, що цi ремонти дiйсно потрiбнi, водночас мiсцевому самоврядуванню легше iз визначенням прiоритетiв проєктiв, що особливо важливо в умовах обмежених ресурсiв. Iнвестуючи свої кошти в ремонт, люди вiдчувають вiдповiдальнiсть за iнфраструктуру i бiльше цiнують її, що сприяє довготривалому збереженню результатiв. Також за умов спiвфiнансування з боку мешканцiв або бiзнесу мiська влада може швидше вiдреагувати на запити й виконати ремонти, оскiльки власнi бюджетнi ресурси є обмеженими. Також, коли є спiвфiнансування, то можемо чiтко аргументувати мешканцям iнших локацiї, зi схожим запитом, чому ми робимо саме тут, або чому ми це робимо в часi вiйни”, – пояснює Орест Тимчишин, директор департаменту житлового господарства та iнфраструктури Львiвської мiської ради.