В Україні з настанням весни частішають випадки спалювання торішнього сухого листя та трави. Робити це й так заборонено, а за умов воєнного стану такі порушення додатково можуть бути розцінені як диверсія. У деяких випадках штрафи за підпал листя можуть перевищити 100 тис. грн.
Про правила нагадали у Київській міській державній адміністрації (КМДА). “За порушення передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу. В умовах військового стану підпали також можуть трактуватися як диверсії”, – йдеться у повідомленні.
Загалом спалювання трави, листя, сміття та іншої рослинності карається штрафом у розмірі від 3060 до 6120 грн. Штраф для посадових осіб становить 15-21 тис. грн. Однак цифри можуть збільшитись, якщо пожежа переходить на великі території (поле, луг, пасовища) та території природно-заповідного фонду.
Найбільші штрафи – 90-150 тис. грн – виписують за знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених посадок навколо населених пунктів, уздовж залізниці. Якщо під час пожежі загинули люди, можна отримати до 2-5 років позбавлення волі.
Спалювати листя, траву та іншу рослинність заборонено, оскільки при активному горінні рослинних залишків разом із димом у повітря виділяється отруйна суміш. До її складу входять пил, оксиди азоту, чадний газ, важкі метали, бензпірен тощо.
Крім того, земляний покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5-6 років. Спалювання рослинності призводить до забруднення ґрунтів, повітря та води, а також може призвести до займання в лісових зонах.