Природоохоронцi знову виступили проти добудову Хмельницької АЕС

Природоохоронцi знову виступили проти добудову Хмельницької АЕС

Природоохороннi органiзацiї звернулися до Верховної Ради та Президента iз закликом зупинити розгляд законопроєкту №11146 про добудову третього та четвертого енергоблокiв Хмельницької атомної електростанцiї.

Вони закликають владу зосередитися на прiоритетних реформах в енергетичному секторi – пiдвищеннi енергоефективностi та розвитку вiдновлюваних джерел енергiї. Серед органiзацiй, якi пiдписали звернення, – “Екодiя”, “Екоклуб”, “Greenpeace Україна” та Хмельницький енергетичний кластер, повiдомляє Property Times.
Громадськi активiсти наголошують на низцi критичних ризикiв проєкту.
Україна закликає весь свiт вiдмовитись вiд росiйських технологiй i водночас планує купувати в Болгарiї росiйськi реактори, якi залишилися пiсля провального проєкту АЕС Белене. Цi реактори не сумiснi з наявною iнфраструктурою станцiї, що потребуватиме значних додаткових витрат на адаптацiю.
Заявлена вартiсть добудови ХАЕС 3 та 4 становить 78 млрд. грн. без iндексацiї, що базується на застарiлому технiко-економiчному обiрунтуваннi 2019 р.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, проєкт може негативно вплинути на рiчку Горинь, що може призвести до недостачi води для охолодження реакторiв.
“В умовах незавершеної вiйни немає сенсу будувати об’єкт, який може стати мiшенню для росiйських атак. Набагато доцiльнiше iнвестувати в розвиток децентралiзованої вiдновлюваної енергетики, яка є менш вразливою до воєнних загроз”, – заявив Артем Колесник, фахiвець з енергетичної полiтики ГО “Екодiя”.
За словами фахiвця, вiдкритий розподiльчий майданчик АЕС – це комплекс обладнання, який включає трансформатори, перемикачi та роз’єднувачi тощо. Вiн потрiбен для передачi електроенергiї вiд станцiї до загальної мережi. Однак через централiзовану структуру та вiдкриту територiю цi об’єкти – легка мiшень для росiйських обстрiлiв.
Натомiсть децентралiзована генерацiя дозволяє швидше реагувати на змiни споживання електроенергiї та забезпечує стабiльнiсть постачання. Якщо одна частина мережi постраждає, локальнi джерела енергiї зможуть продовжити роботу й забезпечити електрикою окремi регiони. Це допомагає уникнути повного вiдключення свiтла й полегшує вiдновлення енергопостачання.
Весною законопроєкт про добудову третього та четвертого енергоблокiв уже намагалися винести на голосування, однак громадськiсть активно виступила проти, оприлюднивши спiльну позицiю, яку пiдтримали 19 природоохоронних органiзацiй.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *