Об’єкти будiвництва за “єОселею” акредитуватимуть на цифровiй платформi

Об'єкти будiвництва за "єОселею" акредитуватимуть на цифровiй платформi

Збiльшення пропозицiї квартир на первинному ринку та зростання обсягiв виданих кредитiв стане майбутнiм державної програми iпотечного кредитування “єОселя”. Про це йшлося на зустрiчi представникiв Української фiнансової житлової компанiї та Української асоцiацiї девелоперiв, що об’єднує найбiльших девелоперiв житлової нерухомостi України.

Члени UA Developers напрацювали низку пропозицiй щодо єОселi, якi презентували головi правлiння “Укрфiнжитла” Євгену Мецгеру. Про це Property Times повiдомили в Українськiй асоцiацiї девелоперiв.
Зокрема йшлося про концепцiю пiлотного проєкту цифрової платформи акредитацiї об’єктiв будiвництва, що далi буде напрацьовуватись. Голова правлiння асоцiацiї Євген Фаворов презентував головi “Укрфiнжитла” Євгену Мецгеру концепцiю пiлотного проєкту вiдповiдної єдиної цифрової платформи. В нiй девелопери зможуть подавати стандартизований набiр вiдомостей i документiв, частина з яких пiдтягуватиметься з iснуючих нацiональних баз даних. А банки-партнери, маючи доступ до наданої iнформацiї, зможуть швидше та легше приймати рiшення щодо акредитацiї новобудови, запитуючи в iндивiдуальному порядку лише незначну кiлькiсть вiдомостей.
Обмiн даними вiдбуватиметься через єдиний електронний кабiнет. Девелопери подаватимуть вичерпний перелiк документiв i вiдомостей та єдину анкету об’єкта, що будується. А банки вiдповiдно аналiзуватимуть iнформацiю та прийматимуть рiшення щодо подальшої акредитацiї.
Запуск цифрової платформи для акредитацiї об’єктiв будiвництва в державнiй програмi доступного iпотечного кредитування “єОселя” дозволить значно оптимiзувати цей процес та пришвидшити збiльшення перелiку доступних за програмою новобудов, надаючи позичальникам значно ширший вибiр первинного житла.
Рiч у тiм, що сьогоднi кожен об’єкт будiвництва, доступний в “єОселi”, має отримувати акредитацiю окремо в кожному банку, а тi мають свої форми документiв i вимоги до них. Через це акредитацiя зазвичай розтягується до 6 мiсяцiв.
Водночас простiр для оптимiзацiї процесу колосальний: аналiтичне дослiдження Української асоцiацiї девелоперiв свiдчить, що 37% вiдомостей i 61% документiв, що запитують банки, мiстяться у вiдкритих електронних реєстрах. 78% всiх вiдомостей та документiв iдентичнi або тотожнi, ще 10% схожi. Вiдтак, лише 12% вiд всiєї запитуваної банками iнформацiї є унiкальними.
Тому необхiдний пакет цiлком доцiльно формувати один раз i передавати всiм банкам одночасно, вiдходячи вiд паперових носiїв до цифрової комунiкацiї. Саме цiєї мети покликана досягти єдина цифрова платформа: за концепцiєю пiлотного проєкту обмiн документами в нiй вiдбуватиметься через єдиний електронний кабiнет. Координатором платформи має стати “Укрфiнжитло”.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, завдяки iнтеграцiї з нацiональними базами даних перевiрятиметься будiвельна документацiя, реєстрацiя та статус юросiб, iнформацiя про земельнi дiлянки та речовi права. Планується, що платформа через систему “Трембiта” буде iнтегрована з Єдиним державним реєстром юридичних осiб, фiзичних осiб-пiдприємцiв та громадських формувань, Єдиною державною електронною системою у сферi будiвництва, Державним земельним кадастром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.
Розроблений UA Developers стандартизований перелiк документiв та вiдомостей, необхiдних для акредитацiї, включає чотири категорiї:
– вiдомостi та документи про учасникiв будiвництва;
– iнформацiя про репутацiю девелопера, його проєкти;
– документи щодо об’єкта;
– механiзми, способи та обсяги продажiв, зразки договорiв.
Бiльшiсть цих даних автоматично пiдтягуватиметься з реєстрiв. Разом зi стандартизованим перелiком через електронний кабiнет також формуватиметься єдина анкета об’єкта, що будується. Вона мiститиме всю iнформацiю, необхiдну банкам для всеохоплюючого аналiзу.
Євген Фаворов, голова правлiння Української асоцiацiї девелоперiв, зазначив: “Акредитацiя нових об’єктiв у всiх банках-партнерах програми має потенцiал для девелоперiв, вiдкриваючи доступ до широкого спектру фiнансових умов. Це забезпечує бiльшу гнучкiсть у виборi кредитних пропозицiй для потенцiйних покупцiв. Однак, незважаючи на цi переваги, система акредитацiї вимагає вiд забудовникiв отримання окремої акредитацiї для кожного з банкiв, що кратно збiльшує витрати часових i адмiнiстративних ресурсiв. Зараз акредитацiя одного об’єкту може розтягуватися до шести мiсяцiв. При цьому дослiдження, яке ми провели серед членiв асоцiацiї, свiдчить, що тiльки 12% вiд всiєї запитуваної банками iнформацiї є унiкальними, а майже 70% документiв мiстяться у публiчних iнформацiйних реєстрах. Єдина цифрова платформа дозволить оптимiзувати цей процес – сформувати необхiдний пакет один раз i передати всiм банкам одночасно. Це в рази зменшить обсяг паперової роботи та витрати часу на надання даних в iндивiдуальному порядку”.
Ще одна пропозицiя UA Developers – це зниження вимог до граничної готовностi об’єкту для девелоперiв з бездоганною репутацiєю. Через те, що банки готовi акредитувати тiльки будинки з вiдносно високим рiвнем готовностi, найлiквiднiшi одно- та двокiмнатнi квартири, якi розкуповуються на раннiх стадiях будiвництва, стають недоступними учасникам “єОселi”. Крiм того, цiна квадратного метра для них збiльшується, адже вартiсть житла традицiйно зростає з наближенням будiвництва до завершення. Тому при акредитацiї пропонується враховувати також дiлову репутацiю девелоперiв, що мають доведену iсторiю успiшно реалiзованих проєктiв. I вiдповiдно зменшувати вимоги щодо готовностi найбiльш надiйних об’єктiв, розширюючи цим вибiр та зменшуючи вартiсть житла для покупця.
Частина серед запропонованих Українською асоцiацiєю девелоперiв змiн також стосується безпосередньо умов “єОселi”. Так, запропоновано виключити фiзичних осiб з перелiку продавцiв. Адже кожна угода, укладена за “єОселею” продавцями – фiзичними особами, – це кошти, що здебiльшого не повертаються у сферу будiвництва у виглядi нових iнвестицiй. Тому звуження пулу потенцiйних продавцiв має створити умови, в яких бiльшiсть видiлених на програму коштiв спрямовуватиметься саме на новi будiвельнi проєкти та сприятиме подоланню житлової кризи i розвитку будiвельної галузi.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *