Другий найбільший в Україні мобільний оператор Vodafone продовжує скуповувати активи. Після поглинання Vega Ріната Ахметова компанія завершила купівлю старожила ринку «Фрінет». Що це за угода й чому вона важлива
У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням
«Наше переконання полягає в тому, що фіксований бізнес «Vodafone Україна» має розвиватися, щоб обслуговувати більше абонентів, надаючи їм послуги високошвидкісного інтернету, у тому числі на базі сучасної технології GPON», – заявляє в офіційному релізі генеральна директорка «Vodafone Україна» Ольга Устинова.
Наприкінці серпня другий з української «великої трійки» мобільних операторів оголосив про придбання місцевого провайдера «Фрінет». Дозвіл на цю угоду Антимонопольний комітет України (АМКУ) схвалив ще у серпні 2023-го.
Та, схоже, що Vodafone чекав на цю угоду значно довше. А два роки тому новим власником міг стати інший гравець телеком-ринку – «Датагруп». Скільки може коштувати «Фрінет»?
Що таке «Фрінет»
«Фрінет» – заснований у 2008-му всеукраїнський інтернет-провайдер із буремною історією, що працює під брендом «О3». У 2013 році компанія входила до списку найбільших в Україні й посідала дев’яте місце у галузевому рейтингу дослідницької компанії E&C. Тоді ж привабливий актив із 90 000 абонентів у співвласника Ігоря Воронова та низки міноритарних акціонерів викупили брати Олександр і Сергій Буряки.
Влітку 2013-го тепер уже колишні власники скандального Брокбізнесбанку збільшили статутний фонд «Фрінета» на $31 млн, отримавши 95% компанії. $26 млн із цієї суми пішли на погашення кредитного боргу в їхньому ж банку. Решту нові власники розраховували влити у розвиток бізнесу, цитує одного з братів виданню «Економічна правда». У перспективі двох-трьох років бізнесмени планували виростити провайдера на 300 000-400 000 абонентів.
Прогноз не справдився. У 2021 році Буряки вибули з сотні найбагатших українців. У 2020-му Forbes оцінював їхні активи у $100 млн, основний – агрохолдинг «Сварог Вест Груп». «Фрінет» на момент закриття угоди мав понад 163 000 абонентів у столиці та дев’яти областях України. Виторг компанії у 2022 році становив 313 млн грн, чистий прибуток – 54 млн грн, свідчать дані Opendatabot.
Vodafone – тоді ще під брендом МТС – приглядався до «Фрінета» з 2011-го. Воронов хотів знайти інвестора, що допоміг би розібратися з узятим у 2008 році кредитом на $15 млн. Потенційний покупець вів перемовини з власниками, але обрав стратегічне рішення почекати, доки ринок консолідується, писало видання «Капітал» із посиланням на власні джерела.
Зрештою бенефіціар провайдера змінився у реєстрах 23 серпня 2023-го. Замість члена ради директорів «Сварог Вест Груп» Олександра Беркуна 90,6% компанії володіє ПРАТ «ВФ Україна», рештою – нідерландська «Телко Інвестментс Б.В.». Скільки міг коштувати провайдер на другому році війни?