Яким буде 2024 рік для економіки, бізнесу та України? Слово головреда Forbes Ukraine Бориса Давиденка в новому випуску журналу

Яким буде 2024 рік для економіки, бізнесу та України? Слово головреда Forbes Ukraine Бориса Давиденка в новому випуску журналу - INFBusiness

Консенсус-прогноз західних та українських економістів для економіки України на 2024 рік: зростання ВВП на 5%, інфляція – 10,8%, безробіття – 13,4%. Консенсус підприємців – наступний рік буде складним для бізнесу. Перші два роки великої війни ми прожили у борг, у 2024-му час починати його віддавати.

Даруємо 40% знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Оформлюйте зараз і заощаджуйте 720 грн за промокодом BESTPRICE. Підписуйтесь за цим посиланням.

Щойно закінчив фінальну вичитку всіх статей останнього у цьому році номера журналу Forbes. Він має заряджати оптимізмом: українські стартапи успішно підкорюють глобальний ринок; у країні будуються десятки нових виробництв; у фіналістів конкурсу «Підприємець року» – рекордні здобутки; націоналізована рік тому «Укрнафта» показує фантастичний результат; приватні інвестори шикуються у черги, щоб вкластися у фонди нерухомості. Навіть зоомагазин преміумсегмента збільшив оберти у 10 разів за два роки!

Але не певен, що, дочитавши журнал, ви будете переповненні оптимізмом на 2024-й.

Консенсус-прогноз західних та українських економістів пророкує комфортне зростання ВВП на 5%. Однак у повітрі на бізнес-конференціях відчувається присмак проблем: консенсус підприємців – наступний рік буде складним для бізнесу.

«Західна допомога (бюджет цього року отримав близько $40 млрд) плюс зарплати військових (близько $33 млрд на рік) – ось і секрет зростання нашого бізнесу», – каже в приватній розмові один із найбільших ритейлерів. 

Наразі від союзників України є комітент лише на 10–15% грошей, необхідних бюджету. Але навіть із грошима – більшу частину, певен, ми отримаємо – ситуація на фронті може змусити українську владу перейти від мантри про «воєнні рейки» до дій і непопулярних рішень. Наприклад, обрати, на що ми витрачаємо гроші: на дешевий газ для всіх українців чи на виготовлення дронів-снарядів. Є у владних кабінетах план, як зменшити дефіцит торговельного балансу у $31 млрд (за 10 місяців).

«Реальність [у якій живе суспільство] потребуватиме корекції… Це обмеження суспільного споживання. Нам потрібно зменшити його в декілька разів, бо ми споживаємо переважно імпортні товари й послуги, це визначає наш економічний потенціал», – прокоментував нещодавно питання «воєнних рейок» міністр фінансів Сергій Марченко. Він додав, що можуть бути інші податкові режими, інші видаткові режими.

Перші два роки великої війни ми прожили у борг. Як у прямому сенсі – Україна отримала допомоги всіх видів на $241 млрд, так і у моральному – «бійці» всіх фронтів винні тим, хто вже понад півтора року на єдиному реальному.

У 2024-му час починати віддавати борги.

P.S. З хороших новин: прогнозувати українське майбутнє – справа геть невдячна. Історична траєкторія сучасної України змінюється з калейдоскопічною швидкістю як у кращий, так і в гірший бік.

Дефіцит вітаміну D, який впливає на рівень оптимізму, я б теж брав до уваги: останній сонячний день був 37 днів тому.

Бажаю в усіх сенсах сонячного наступного року.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *