Незважаючи на корекцію найбільших криптовалют, сектор мем-токенів показує позитивну динаміку. В авангарді зростання перебувають WIF і BOME, проте деякі аналітики побоюються швидкого дампу.
Мемний похід
Ринкова капіталізація всіх мем-коїнів перевищила $55 млрд, додавши за останню добу близько 8%. Паралельно виділилися явні лідери напряму.
Індекс мем-токенів. Джерело: CoinGecko.
Сильну динаміку демонструє монета dofwifhat (WIF) на базі Solana, яка за минулий тиждень подорожчала на 44%. На момент написання актив торгується по $3,15.
Капіталізація WIF становить близько $3,1 млрд — токен входить у топ-50 за показником і посідає четверте місце в категорії мемів.
Годинний графік WIF/USDT біржі Binance. Джерело: TradingView.
Монета набирає популярності з грудня 2023 року багато в чому завдяки сильній спільноті. Раніше прихильникам проєкту вдалося зібрати 690 000 USDC для показу маскота проєкту на «Сфері» в Лас-Вегасі.
Іншим фаворитом є Book of Meme (BOME), теж у мережі Solana, який запущено за моделлю передпродажу. З моменту лістингу на Binance 16 березня котирування токена підскочили в 457 разів — до $0,026886.
Однак зараз ціна активу впала до $0,012, а капіталізація впала до $800 млн.
15-хвилинний графік BOME/USDT біржі Binance. Джерело: TradingView.
Популярність мем-токенів підштовхнула до зростання монети «батьківських» блокчейнів. SOL виріс за тиждень на 37%, а AVAX — на 34%.
Водночас мем-монети на Ethereum показують слабшу динаміку порівняно з активами в конкуруючих мережах через вищі комісії.
Разом із корекцією ETH один із головних мем-коїнів мережі — Shiba Inu (SHIB) — упав на 20% за сім днів. За аналогічний період PEPE просів на 21%.
Найбільший за капіталізацією мем-токен Dogecoin (DOGE) опустився на 18% паралельно з біткоїном, незважаючи на недавній шилінг мільярдером Ілоном Маском.
Можливі ризики
У середньостроковій перспективі ажіотаж навколо мем-коїнів не демонструє ознак завершення, повідомляє Bloomberg з посиланням на звіт Kaiko. Зараз обсяги торгів перебувають на рівнях, які востаннє спостерігалися незадовго до спаду крипторинку понад два роки тому
15-хвилинний графік BOME/USDT біржі Binance. Джерело:
Показник досяг $80 млрд уперше з жовтня 2021 року. Водночас динаміка цього класу криптовалют перевершує більш традиційні цифрові активи.
«Історично склалося так, що зростання мем-токенів часто сигналізувало про вершину ринку. Однак важко передбачити, чи справедливо це зараз, оскільки на крипторинки виходить новий капітал. Ми також спостерігаємо, що деякі з цих токенів дедалі більше залежать від специфічних факторів і менше корелюють із біткоїном», — заявили аналітики.
Експерти нагадали, що подібні монети інвестори розглядають як можливість отримати швидкий прибуток. За фактом вони не мають жодної внутрішньої цінності, зазначили в компанії.
З подібною думкою згодні у Franklin Templeton, дослідники якої раніше попередили про нестабільність мем-токенів.
У Kaiko також відзначили проблеми низької ліквідності монет:
«Через це не дуже добре відображається реальна ціна реалізації. Наприклад, якщо ви побачили мем-коїн, ринкова капіталізація якого, ймовірно, становить $1 млрд, дуже малоймовірно, що будь-хто зможе продати такий обсяг без істотного впливу на котирування».
Трейдер під ніком CoinMamba звернув увагу на іншу проблему. На його думку, вартісні криптопроєкти довго чекають лістингу на біржах, проходячи процедуру відбору, тоді як мем-токени додають дуже швидко.
There are many decent projects that devs have been working hard for several years but can’t get listed on Binance or Bybit. But it takes a day for a shiny new memecoin to get listed. Shameful behavior by exchanges..
— CoinMamba (@coinmamba) March 18, 2024
«Є багато гідних проєктів, над якими розробники старанно працювали протягом кількох років, але [вони] не можуть потрапити в лістинг на Binance або Bybit. Але для того, щоб новий мем-коїн потрапив у лістинг, потрібен день. Ганебна поведінка бірж», — підкреслив він.
Нагадаємо, на початку березня Solana заполонили мем-коїни знаменитостей з орфографічними помилками на кшталт Jeo Boden, Danold Tromp і Olen Mosk. Експерти пояснили подібне FOMO низькими транзакційними комісіями в мережі.
Аналітики K33 Research побачили в ралі мем-коїнів ознаку альтсезону, що стартує.