Friend.Tech — нова ера соцмереж чи проєкт-одноденка? – ForkLog UA

Friend.Tech — нова ера соцмереж чи проєкт-одноденка? - ForkLog UA - INFBusiness

Останніми тижнями не вщухають розмови про нову Web3-платформу Friend.Tech. На перший погляд, основні функції проєкту нагадують групи в Telegram або китайському WeChat. Однак відмінною рисою є органічний процес входу і виходу з групових чатів, а також можливість торгувати «акціями» користувачів.

Friend.Tech запустили 10 серпня в Ethereum-мережі другого рівня Base, яку підтримує біржа Coinbase. Це децентралізована платформа соціальних мереж, інтегрована з X (Twitter), яка дає змогу токенізувати профілі учасників.

Старший інженер-програміст Coinbase Юга Колер розповів, що творцем стартапу є «криптоветеран» під псевдонімом Racer. Раніше він працював над проєктами TweetDAO і Stealcam.

Згідно з дашбордом Dune, на момент написання добовий обсяг комісій у протоколі перевищив $3 млн, а загальна кількість транзакцій становила 1,6 млн. За даними DeFi Llama, обсяг заблокованих у Friend.Tech коштів досяг $7,26 млн і продовжує зростати.

Як працює додаток

Friend.Tech створила своєрідний ринок для інвестицій у конкретних людей, чи то творці контенту, чи то знаменитості. Таким чином, будь-хто може купити або продати так звані «акції».

Натомість користувач отримує низку привілеїв, головний з яких – доступ до групового чату. Там власники можуть поставити запитання в особисті повідомлення особі, у чий профіль вони вклалися. При цьому власник сторінки відповідає тільки в загальний канал.

Покупці та розповсюджувачі «акцій» отримують невеликий відсоток з кожної угоди. Курс цих активів оцінюють за кривою прибутковості облігацій – тобто що більше цінних паперів куплено і перебуває в обігу, то вищою стає їхня вартість, і навпаки.

Члени спільноти можуть у будь-який момент продати свої «акції» і покинути чат.

Friend.Tech поки що перебуває на ранніх етапах впровадження, тому розробники обіцяють додати більше різних функцій.

Щоб зареєструватися в додатку, необхідне запрошення, яке може надіслати друг або інший користувач. Після завантаження програми, яка поки що доступна тільки для iOS, прив’язується обліковий запис X.

Для повноцінного використання платформи потрібно внести мінімальний депозит у 0,01 ETH (~$18).

До проєкту вже приєдналися співзасновник кіберспортивної спільноти FaZe Clan Річард Бенгтсон, генеральний директор стартап-інкубатора Y Combinator Гаррі Тан і гравець НБА Грейсон Аллен. Також у соцмережі присутні відомі в криптоспільноті трейдери за псевдонімами Cobie і Hsaka, чиї «акції» торгуються вище $5000.

Ризики, недоліки та реакція спільноти

Попри концепцію соціальної мережі, поєднану із заробітком, Friend.Tech має кілька видимих недоліків.

По-перше, застосунок встановлюється не безпосередньо з App Store і, ймовірно, не відповідає вимогам маркетплейса через свою функцію торгівлі «акціями».

Достеменно невідомо, де зберігаються дані користувачів, зокрема ключі від їхніх гаманців. Цей аспект уже проявив себе — раніше з Friend.Tech злили інформацію про понад 100 000 користувачів X. Експерти стверджують, що вразливість була в API протоколу.

«Акції» на платформі вкрай волатильні, а їхня ціна залежить від творця і його дій — якщо користувач полишить застосунок, курс токенів різко обвалиться.

Функціональність проєкту відкриває багато можливостей і для шахраїв. Наприклад, зловмисники можуть провернути схему Pump & Dump, створивши підроблений акаунт знаменитості.

Питання викликають і величезні комісії в додатку. З огляду на високу частоту транзакцій у протоколі, це може стати основним недоліком для користувачів.

Friend.Tech, ймовірно, зіткнеться з деякими нормативними проблемами. Розробники нещодавно перейменували «акції» на «ключі», ймовірно, щоб довше уникати уваги Комісії з цінних паперів і бірж США.

Юрист OC Advisory Орландо Косме зазначив у бесіді з Decrypt, що проєкт викликає «тривожні сигнали», оскільки відповідає визначенню цінних паперів за тестом Хауї.

Деякі члени криптоспільноти також розкритикували Friend.Tech. Користувач під псевдонімом Yazan заявив, що у застосунку є від шести до восьми тижнів, перш ніж ціни на акції та загальна активність почнуть різко знижуватися.

Серед недоліків проєкту він виділив «сміховинне» ціноутворення, груповий чат, що не працює, і можливе шахрайство.

«Я думаю, що платформа впаде, як це сталося з BitClout. Ми на ведмежому ринку, і нічого не поробиш. Усі хапаються за можливість заробити, але проєкт зазнає краху в найближчі тижні або місяці», – написав маркетолог під ніком Legendary.

Нагадаємо, у липні проєкт Bluesky — децентралізована альтернатива X, яку підтримує співзасновник і екс-CEO соцмережі Джек Дорсі — закрив посівний раунд фінансування на суму $8 млн.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *