Європі варто зосередитись на практичному використанні штучного інтелекту замість гонитви за потужностями. Про це заявив CEO корпорації SAP SE Крістіан Кляйн, передає Bloomberg.
«Чи справді нам потрібно звести п’ять датацентрів і наповнити їх чипами? У цьому потреба Європи? Я сумніваюся», — зазначив він.
На думку Кляйна, великі мовні моделі поступово стають масовим продуктом — їх уже можна використовувати без надзвичайних обчислювальних потужностей.
«Це довела компанія DeepSeek», — додав він.
Бізнес має зосередитися на впровадженні ШІ для оптимізації власних процесів.
ЄС наразі відстає від США в побудові ШІ-інфраструктури. У січні американські компанії об’єдналися у проєкт Stargate із планами вкласти $500 млрд у галузь. У відповідь Єврокомісія ініціювала програму InvestAI, яка передбачає залучення 200 млрд євро, зокрема 20 млрд для створення гігафабрик ШІ.
У липні OpenAI орендувала 4,5 ГВт потужностей у датацентрах Oracle. Це еквівалентно енергії, яку генерує кілька ядерних реакторів, і достатньо для живлення мільйонів домогосподарств. Задля цього Oracle разом із партнерами розгорне кілька датацентрів по всій території США.
Глава Nvidia Дженсен Хуанг у червні відвідав ЄС і заявив, що головна перешкода для регіону — нестача потужностей. Він анонсував нові партнерства для запуску тисяч фірмових чипів.
Кляйн вважає гонитву за Штатами марною. Втім ще в січні під час форуму в Давосі CEO SAP називав Stargate «відмінним прикладом для Європи» й підтримував запуск аналогічної ініціативи в регіоні.
Регулювання: перевага чи гальмо для ЄС?
1 серпня 2024 року в ЄС набрав чинності Закон про штучний інтелект. Основні положення впровадять поетапно:
- 2 лютого 2025 — заборона ШІ-систем, що створюють неприйнятні ризики (наприклад, маніпуляції, обман або соціальний рейтинг);
- 2 серпня 2025 — норми для регулювання моделей загального призначення (GPAI);
- 2 серпня 2026 — обмеження для систем «високого ризику», включаючи біометрику, критичну інфраструктуру та освіту.
Великі європейські компанії, серед яких ASML, Airbus та Mistral AI, закликали відкласти регулювання на два роки. У листі до Урсули фон дер Ляєн вони попередили, що поспішне впровадження загрожує конкурентоздатності континенту.
«Відтермінування разом із фокусом на якість регулювання стане чітким сигналом для інвесторів і розробників, що Європа справді прагне спростити правила та залишатись у грі», — йдеться в документі.
Бізнес нарікає на відсутність ключових рекомендацій і стандартів, зокрема кодексу практик для відповідності новим вимогам. Підписи поставили представники понад 45 компаній, включаючи Mercedes-Benz, BNP Paribas, Lufthansa, Publicis, Prosus і Siemens Energy. Лист ініціювала група EU AI Champions Initiative на чолі з венчурною компанією General Catalyst.
Нагадаємо, влітку 2024 року Apple відклала запуск Apple Intelligence в ЄС через «регуляторну невизначеність».