Фейкові угоди на криптовалютних біржах – найпоширеніші схеми та як захиститися

Фейкові угоди на криптовалютних біржах - найпоширеніші схеми та як захиститися - INFBusiness

Шахраї можуть створювати фейкові угоди для впливу на вартість активів. Вони можуть бути шкідливими не лише для криптовалютного ринку, але й для вашого гаманця. Про це йдеться у публікації Finance.ua від 13 червня. 

Фейкові угоди — це ситуації, коли сторони угоди не мають реального наміру купувати або продавати криптовалюту, а замість цього укладають угоди для зміни цін на ринку. Це може бути зроблено для створення штучного підйому або спаду цін для вигоди. Як наслідок, фейкові угоди можуть призвести до штучного збільшення волатильності на ринку, підвищення ризику для інвесторів та зменшення довіри до криптобірж. Крім того, вони можуть порушити регуляторні стандарти та призвести до втрати довіри до ринку.

За даними аналітичної компанії Chainalysis, сума всіх махінацій 2023 року із криптовалютою склала 24,2 мільярда доларів. До 40% усіх угод на деяких криптобіржах могли бути потенційно фейковими. Це підкреслює серйозність проблеми та необхідність вжиття заходів для запобігання маніпуляціям на ринку. Розпізнати фейкові угоди може бути складно, оскільки вони можуть бути досить вправно зроблені. Однак усе ж існують деякі показники, на які варто звернути увагу. Це можуть бути й незвичайні обсяги торгів, й раптові рухи цін без явних новин або фундаментальних змін, а також спалахи активності на ринку в певні періоди часу.

Інвесторам варто бути обережними та дбайливо досліджувати ринок перед здійсненням операцій. Ви можете користуватися різноманітними аналітичними інструментами для виявлення незвичайної активності на ринку. Також зважайте, що майже кожен інвестор так чи інакше може натрапити на сайти, що пропонують дешеві біткоїни. Такі платформи можуть виставляти криптовалюту на 5-10% нижче ринкової ціни, обіцяючи значну економію. Однак більшість з таких сайтів — шахрайство. Часто такі сайти обіцяють неймовірний прибуток від інвестицій, але зазвичай вимагають високих початкових внесків та постійного збільшення інвестицій. Та коли користувач намагається вивести свої кошти, виявляється, що вони зникли.

Види шахрайства з угодами на криптобіржах

  1. Фішинг. У криптовалютному сегменті однією з популярних схем шахрайства є «старий-добрий» фішинг — виманювання даних платіжної картки у її власника. Класична схема зазвичай передбачає отримання повідомлення від біржі, де відкрито криптогаманець — через месенджери (Viber, Telegram) або електронну пошту. Повідомлення зазвичай містить заклик до виконання певних дій, таких як перевірка особистих даних, перегляд балансу гаманця, участь в акція, за посиланням, яке потрібно перейти, виконати певні маніпуляції.
  2. “Зареєстрований” брокер. Ще одним поширеним видом обману є схема, в якій шахрай представляє себе як зареєстрованого брокера. Справжній криптовалютний брокер діє як посередник між клієнтами та фінансовими ринками. Фальшивий брокер використовує дані реєстрованого брокера, щоб переконати інвесторів перерахувати кошти на його рахунки для інвестування. Поки користувачі виявляють підступ шахрай зникає, залишаючи жертв з порожніми руками. Головне – справжній брокер навіть не підозрює, що його ім’я використовується у таких махінаціях.
  3. Феш-трейдинг. Метод використовує форму фальшивої торгової стратегії, за якої трейдер купує та продає цінні папери з явною метою подачі на ринок інформації, що вводить в оману. У деяких ситуаціях фіктивні угоди здійснюються трейдером та брокером, які вступають у змову один з одним. В інших випадках фіктивні угоди здійснюються інвесторами, які виступають як покупець, так і продавець цінних паперів. Феш-трейдинг часто здійснюється для штучного завищення обсягу торгів цінними паперами. Це, по суті, угоди, які компенсують одна одну та не мають комерційної цінності. Водночас вони використовуються в різних торгових ситуаціях. Правила комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC) та Податкове управління США (IRS) забороняють брокерам отримувати прибуток від фіктивних угод, навіть якщо вони заявляють, що не знали про наміри трейдера. У робочому документі Національного бюро економічних досліджень (NBER) раніше було встановлено, що на фіктивні угоди припадають майже всі транзакції, вчинені на криптобіржах, що не відповідають вимогам. Криптоінвестори б’ють на сполох з приводу фіктивної торгівлі як основної форми шахрайства в галузі. У NBER вивчили 29 криптобірж, які були класифіковані як регульовані та нерегульовані, разом із цим нерегульовані біржі поділили на два рівні залежно від розміру. Автори з’ясували, що фіктивна торгівля практично відсутня на регульованих криптовалютних біржах, але становила в середньому 77,5% обсягу торгів на нерегульованих біржах. На нерегульованих біржах першого рівня частка фіктивних угод була трохи нижчою — 61,8% транзакцій порівняно з 86,2% транзакцій на нерегульованих біржах другого рівня. Для Binance, найбільшої криптовалютної біржі у світі за обсягом торгів та нерегульованої біржі першого рівня, у дослідженні фіктивна торгівля, за оцінками NBER, становить 46,4% усіх транзакцій. KuCoin, ще одна з п’ятірки найбільших криптовалютних бірж за версією CoinMarketCap – 52,9% транзакцій складаються з фіктивних угод.

Як захиститися від шахрайства 

Перш ніж вкладати свої гроші, важливо перевірити автентичність криптобіржі. Перегляньте рейтинги та відгуки в інтернеті, а також переконайтеся, що біржа має відповідні ліцензії та регуляцію. Будьте обережні з електронними листами або повідомленнями, які приходять від криптобіржі. Не переходьте за посиланнями в них, особливо якщо вони запитують конфіденційну інформацію, або вимагають виконати певні дії.

Багато справжніх криптобірж пропонують можливість активувати двофакторну аутентифікацію. Використання цієї функції додатково захистить ваш обліковий запис від несанкціонованого доступу. Блокуйте транзакції за будь-якої підозри. Якщо ви отримали повідомлення про незвичайну активність в обліковому записі негайно зупиняйте будь-які майбутні транзакції.

Шукайте HTTPS, який на відміну від простого HTTP в URL-адресі криптобіржі, або гаманця вказує на те, що на сайті є захищений та зашифрований трафік. Окрім того, ніколи не надавайте свої особисті дані або конфіденційну інформацію, таку як паролі або приватні ключі, через ненадійні канали зв’язку. Уникайте використання одного й того ж пароля для різних облікових записів.

Навчіться розрізняти справжні повідомлення від шахрайських. Перед інвестуванням грошей вивчіть основи безпечної торгівлі криптовалютою та визначте загальноприйняті практики для захисту ваших інвестицій.

В Україні накрили банду, яка виманювала кошти під приводом інвестицій у криптовалюту

На початку червня Нацполіція затримала 14 учасників злочинної організації, які ошукали громадян України, Молдови, Казахстану та ЄС. Одним з організаторів мережі шахрайських кол-центрів виявилася довірена особа «злодія в законі» на прізвисько Хмєло. Працівники кол-центрів пропонували довірливим громадянам з різних країн інвестувати гроші у криптовалюту. Оперативники провели спецоперацію для знешкодження діяльності злочинної організації та затримання її учасників. За результатами обшуків слідчі вилучили 12 автівок преміумклас, серед яких Mercedes, Porsche, BMW, 136 одиниць комп’ютерної техніки, 951 SIM-карту, 455 стартових пакетів, чорнові записи, а також 64 500 доларів, понад 311 тисяч гривень, 4 600 євро, а також зброю. Залежно від участі кожного із фігурантів, їм повідомлено про підозру за ч. 1 та 2 ст. 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній) та ч. 4 ст. 28 ч. 4 ст. 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України. Усім підозрюваним обрані запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *