Попит на ринку новобудов скоротиться

Попит на ринку новобудов скоротиться

Пiдвищення вiйськового збору призведе до зростання цiн на нове житло вже в першiй половинi року, а також може призвести до скорочення попиту через зниження купiвельної спроможностi, вважають опитанi агентством “Iнтерфакс-Україна” забудовники.

“Пiдвищення оподаткування при купiвлi нерухомостi є додатковим фактором, який вплине на зростання цiн. З 1 грудня 2024 р. вiйськовий збiр збiльшився з 1,5% до 5%, охоплюючи майже всi операцiї з нерухомiстю. Це призведе до зростання витрат на оформлення угод, що стосуються всiх об’єктiв, де праву власностi менше трьох рокiв, а також новобудов. Наслiдками збiльшення вiйськового збору може стати зменшення угод на ринку нерухомостi, зниження купiвельної спроможностi та подорожчання вартостi квадратного метра”, – розповiли агентству у прес-службi City One Development.
За її даними, у 2024 р. середнi цiни на первинному ринку житла Києва зросли в гривнi на 14%. Водночас у доларовому еквiвалентi в економ-класi квартири подешевшали на 5%, у комфорт-класi – на 6%, у категорiї “бiзнес” зросли на 2%, а у “премiумi” – на 8%.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, на зростання цiн суттєво вплинуло збiльшення собiвартостi будiвництва, на яку 2024 р. продовжувала тиснути iнфляцiя, курс валют, зростання вартостi будматерiалiв, ускладнена логiстика, дефiцит квалiфiкованої робочої сили та витрати на енергоресурси. За словами СМО Alliance Novobud Iрини Михальової, цього року до цих факторiв додасться i пiдвищення вiйськового збору.
“Збiльшення вiйськового збору до 5% безумовно вплине на вартiсть нерухомостi. Першою пiднiметься вартiсть будматерiалiв, логiстики, послуг пiдряду. Думаю, змiни матимуть короткостроковий ефект, коли пiдвищення буде частково компенсовано запасами матерiалiв у наявностi та довгостроковими контрактами з постачальниками, i середньостроковий, коли за 3-6 мiсяцiв вiдбудеться поступове пiдвищення вартостi будiвельних робiт i матерiалiв через зростання витрат девелопера”, – повiдомила вона.
У компанiї Zezman Holding також прогнозують вiдчутне зростання собiвартостi будiвництва вже в першому кварталi. Як розповiв її засновник i СЕО Борис Голденштейн, пiдвищення вiйськового збору призведе до “ланцюгової реакцiї”, коли витрати всiх учасникiв ринку зростатимуть на кожному етапi реалiзацiї проєктiв, отже, неминуче пiдвищать i кiнцеву вартiсть продукцiї.
“По-перше, пiдвищення вплине на постачальникiв, якi працюють за спрощеною системою оподаткування. У результатi зростуть їхнi витрати, що зi свого боку призведе до пiдвищення вартостi товарiв i послуг, якi постачають девелоперам. По-друге, дефiцит квалiфiкованих кадрiв змусить спiвробiтникiв вимагати компенсацiї пiдвищеного податку, що створює додаткове навантаження на бiзнес”, – зазначив експерт.
Так, у компанiї Perfect Group уже планують поступове пiдвищення заробiтних плат для квалiфiкованих працiвникiв – кранiвникiв, сантехнiкiв, електрикiв та iнших професiоналiв, щоб уникнути посилення кадрового дефiциту.
Водночас пiдвищення вiйськового збору найсильнiше вплине на нерухомiсть середнього та економ-класу, вважає керiвник проєктiв Perfect Group Олексiй Коваль.
“Ми очiкуємо, що вплив фактора вiйськового збору стане вiдчутним уже в першiй половинi року, особливо в сегментах середнього та економ-класу. Пiдвищення податкiв призведе до зростання собiвартостi, що зi свого боку може призвести до подорожчання квадратного метра для кiнцевого споживача”, – повiдомив вiн.
Крiм того, збiльшення вiйськового збору позначиться на професiйних iнвесторах у нерухомiсть, зазначають у групi компанiй Greenville.
“Збiльшення вiйськового збору – це насамперед удар по тих, хто професiйно займається iнвестуванням у нерухомiсть. Також це позначиться на звичайних громадянах, якi продають свої квартири, i загалом – на купiвельнiй спроможностi. Отже, у майбутньому попит може ще впасти”, – наголосили у пресслужбi девелопера.
Водночас невисокий попит на житло помiрно стримує зростання цiн на квартири, незважаючи на збiльшення собiвартостi, зазначили в девелоперськiй компанiї Enso.
“За нашими оцiнками, девелоперам необхiдно було до кiнця 2024 р. пiдвищити цiни на 7-8% для компенсацiї зростання собiвартостi будiвництва. Це зумовлено податковим навантаженням, вартiстю робочої сили та її дефiцитом, а також iнфляцiйними процесами. Однак, найiмовiрнiше, цiни пiдвищуватимуть уже пiд час активiзацiї попиту”, – пояснив СЕО Enso Рамiль Мехтiєв.
Загалом спрогнозувати й оцiнити ефект вiд податкових змiн поки що складно, вважають у львiвському Avalon. На погляд СЕО компанiї Романа Давимуки, оцiнка залежатиме вiд зростання частки тiньового бiзнесу.
“Ми не є генпiдрядником, щоб чiтко оцiнити вплив, а навантаження на нашу адмiнку буде незначним. Стосовно реального ефекту, ми насправдi не розумiємо, яка частина бiзнесу пiде глибше в тiнь”, – зазначив експерт.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *