Польща продовжить допомагати реставрувати пам’ятки у Львовi

Польща продовжить допомагати реставрувати пам'ятки у Львовi

Львiв i Польща майже 20 рокiв спiвпрацюють у сферi охорони культурної спадщини. Завдяки iнiцiативi iнституту Polonika та фiнансуванню польського Мiнiстерства культури було збережено чимало унiкальних об’єктiв культурної спадщини. Цього року у Львовi продовжать роботи на 8 об’єктах у Львовi. На це Мiнкульт Польщi видiлить 20 млн. грн.

Польська дотацiйна програма “Охорона спадщини за кордоном” передбачатиме продовження таких реставрацiйних проєктiв:
– Храм Всiх Святих (вул. Вiчева, 2) – консервацiя пiвнiчного крила ренесансної вежi аттику (2,9 млн. грн.);
– Гарнiзонний храм святих апостолiв Петра i Павла (вул. Театральна, 11) – реставрацiйнi роботи (2,5 млн. грн.);
– Вiрменський кафедральний собор (вул. Вiрменська, 7) – етап реставрацiї розписiв (2,1 млн. грн.);
– Личакiвський цвинтар – реставрацiйнi, консервацiйнi та iнвентаризацiйнi роботи (6,2 млн. грн. злотих);
– каплиця колишньої духовної семiнарiї (вул. Винниченка, 30) – реставрацiя двох настiнних розписiв (1,1 млн. грн.);
– Латинська катедра (пл. Катедральна, 7) – консервацiйнi роботи на пiвнiчному бiчному вiвтарi (2,25 млн. грн.);
– Костел Святого Антонiя (Личакiвська, 49) – реставрацiйнi роботи (2,2 млн. грн.);
– Львiвський музей iсторiї релiгiї (колишнiй домiнiканський монастир, Музейна, 1) – реставрацiя iнтер’єру (1,15 млн. грн.);
“Архiтектурна i мистецька спадщина Львова не тiльки представляє багатство мистецьких стилiв, а й вiдображає культурнi традицiї нацiональностей, що проживали у Львовi протягом столiть. Тому наш спiльний з Мiнiстерством культури Польщi та iнститутом “Полонiка” проєкт називається “Спiльна спадщина” i триває вже майже 20 рокiв. Вiрменський собор, Личакiвський цвинтар, Гарнiзонний храм апостолiв Петра i Павла, домiнiканський костел, ротонда в бернардинському дворику та десятки iнших об’єктiв були вiдновленi польсько-українськими групами реставраторiв за кошти Мiнiстерства культури Польщi, фондiв та благодiйникiв. Навiть епiдемiя COVID-19 та повномасштабна вiйна не зупинили роботи. То ж плануємо цього року працювати разом для збереження спiльної спадщини українцiв, полякiв, вiрмен, євреїв та усього свiту, що визнав її унiверсальну цiннiсть”, – сказала радниця мiського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лiлiя Онищенко-Швець.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, у 2024 р. завдяки цiй спiвпрацi було вiдновлено елементи iнтер’єру в Латинськiй катедрi, завершено четвертий етап реставрацiї розписiв Розена у Вiрменському соборi, проведено реставрацiю будiвлi монастиря Бенедиктинок, завершено дванадцятий етап реставрацiї у Гарнiзонному храмi, оновлено фасад кам’яницi Шольц-Вольфовичiв, вiдреставровано ротонду у Бернардинському дворику, триває реставрацiя фасаду та аттику Палацу Корнякта.
Також були вiдреставрованi надгробки на Янiвському та Личакiвському цвинтарях.
“Вже понад 15 рокiв завдяки допомозi з Польщi ми реалiзуємо масштабний проєкт iз реставрацiї iсторичних намогильних споруд на Личакiвському кладовищi. З 2008 р. вiдновлено майже 159 надгробкiв, серед яких каплицi родин Дунин-Борковських, Барчевських, Кшижановських, а також низку мистецьких пам’ятникiв XIX столiття. У 2024 р. завершено реставрацiю шести гробниць, зокрема родин Кiлiяновичiв, Кульчицьких, Мошинських, Мосiнг i Сiхульських, а також надгробка видатного скульптора Йогана Шiмзера. Цьогорiч завершуємо роботи над ще трьома об’єктами – каплицею родин Яворських та гробницями родини Левiцкiх та Калiновських”, – сказав директор ЛКП “Музей “Личакiвський цвинтар”” Павло Богайчик.
Загалом за останнi 3 роки на реставрацiйнi роботи у Львовi Польща видiлила близько 82 млн. грн.
Це не єдиний формат спiвпрацi з Польщею. Так, пiд час робочого вiзиту до Львова 17 грудня минулого року прем’єр-мiнiстр Дональд Туск заявив, що Польща допоможе вiдновити вiллу Людвiка Геллера, що була пошкоджена пiд час ракетного удару 4 вересня 2024 р. Станом на кiнець 2024 р. виготовлено документацiю на вiдновлення пам’ятки.
У сферi охорони культурної спадщини Львiв також спiвпрацює з нiмецьким фондом Ебергарда Шьока, який пiдтримує роботу мунiципальної програми спiвфiнансування реставрацiї iсторичних вiкон та брам. У 2024 р. цей фонд став партнером проєкту створення освiтнього середовища для реставрацiйних професiй – реставраторiв виробiв з дерева, металу та декоративних тинькiв.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *