Львiв прагне цього року вiдновити роботу музею Романа Шухевича

Львiв прагне цього року вiдновити роботу музею Романа Шухевича

1 сiчня 2024 р. внаслiдок удару росiйських шахедiв музей Романа Шухевича в Бiлогорщi зазнав значних пошкоджень. За рiк у мiстi на архiтектурному конкурсi вибрали проєктанта музею, врахували побажання робочої групи, куди увiйшли рiднi генерал-хорунжого, пiдписали меморандум з ГО “Новий музей” та розпочали пiдготовчi роботи. Для тих, хто хоче долучитись до вiдновлення музею Романа Шухевича, – оголосили про вiдкриття рахунку та розпочали збiр на його вiдбудову.

У лютому 2024 р. у Львовi оголосили Всеукраїнський архiтектурний конкурс на найкращий проєкт вiдновлення музею. Участь взяли 13 авторських колективiв, iз яких перемiг проєкт Guess Line Architects пiд керiвництвом Андрiя Лесюка. Команда цих архiтекторiв знайома львiв’янам за проєктом Меморiалу пам’ятi Героїв Небесної Сотнi, що на вул. Кривоноса.
На прохання родини Романа Шухевича архiтектори вiдтворять iсторичний вигляд будiвлi музею Романа Шухевича на Бiлогорщi. Автентичнi елементи, що частково вцiлiли пiсля нападу росiян (столярка, дерев’янi сходи, фортепiано, погруддя тощо), будуть вiдновленi та поверненi до музею. Усi оригiнальнi елементи чiтко вiддiлять вiд нових. Ключовим елементом стане криївка, де переховувався Роман Шухевич.
Команда архiтекторiв уже завершила понад 85% робочого проєкту. Загалом всю проєктну документацiю планують завершити на початку року. А далi – експертиза та оголошення конкурсу на вибiр генерального пiдрядника з вiдбудови музею.
На територiї музею будуть новi функцiональнi простори. На мiсцi занедбаних господарських будiвель облаштують мiсце для проведення заходiв патрiотичного виховання молодi. Планують створити сквер iменi Романа Шухевича з освiтнiми зонами бiля озера, встановити вуличнi меблi та облаштувати площу навколо пам’ятника.
Усi елементи простору будуть iнклюзивними. Будiвлю облаштують розкладним пiдйомником, а вхiд до музею буде безбар’єрним. Також передбачено укриття.
“Перш за все, було пiдготовлено юридичну документацiю для початку вiдбудови. Чому так довго? Бо маємо справу не просто з пам’яткою iсторiї, а з важливим для громади мiста та родини Романа Шухевича об’єктом, тому всi процеси, як документальнi, так юридичнi, вiдбуваються з особливою прискiпливiстю та ювелiрнiстю. Добре пiдготовлений проєкт, документацiя – це левова частка успiху в реалiзацiї вiдновлення музею”, – зазначив Євген Бойко, керуючий справами виконавчого комiтету Львiвської мiської ради.
Уже три тижнi на територiї музею Романа Шухевича в Бiлогорщi тривають пiдготовчi роботи. Працiвники ЛКП “Рембуд” законсервували цiннi iсторичнi елементи, розчистили територiю, демонтували паркет та пошкоджену пiдлогу в уцiлiлих примiщеннях. Загалом дiлянку вирiвняли та пiдготували до будiвельних робiт, встановили риштування, а також вивезли будiвельне смiття.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, у ходi розчистки виявили кiлька цiнних артефактiв: дахове покриття, елементи сходiв, нiжку вiд стола, уламки автомата – частину музейної експозицiї, а також бетоннi клумби. Усi знайденi елементи збережуть.
Пiдготовчi роботи виконує ЛКП “Рембуд”. Для основних будiвельних робiт згодом оголосять вiдкритий тендер на визначення генерального пiдрядника.
16 грудня 2024 р. Львiвська мiська рада, КП “Львiвське мiжмiське бюро технiчної iнвентаризацiї” та ГО “Новий музей” пiдписали меморандум про спiвпрацю у вiдновленнi музею Романа Шухевича. Громадська органiзацiя “Новий музей” стане ключовим партнером у вiдновленнi музею, залучаючи кошти та максимально публiчно їх розподiляючи.
“Чому ми пiшли таким шляхом? У часi вiйни всi ми розумiємо, на що скеровуються бюджетнi кошти, тому було прийнято консолiдоване рiшення – музей Романа Шухевича буде вiдновлено спiльними зусиллями благодiйникiв, громади мiста, меценатiв та усiх небайдужих. Для якiсного оперування коштами, якi будуть донатити, ми вели переговори з рiзними органiзацiями, однак, взятись за таку справу готових було не багато. ГО “Новий музей” iз початку повномасштабного вторгнення росiї долучилась до допомоги музейникам України, якi продовжують зберiгати культурну спадщину в умовах вiйни. У рамках програми “Музейний кризовий центр” пiдтримували музеї фiнансово, проводили навчання, мiжнароднi резиденцiї та цифровiзували спадщину. За три роки органiзацiя залучила понад 11 млн. грн. для пiдтримки українських музеїв, i ця експертиза використовується для вiдновлення музею Шухевича. Буде створено наглядову раду, функцiї котрої – здiйснювати контроль за використанням та розподiлом коштiв, етапнiстю виконання робiт з вiдновлення та вiдбудови музею”, – розповiв Євген Бойко.
На спецiальний рахунок кожен охочий може зробити свiй внесок на вiдновлення культурної спадщини.
Працiвники Львiвської мiської ради вже перераховують на благодiйний рахунок для вiдновлення музею Шухевича свою одноденну заробiтну платню.
“Далi нас чекає тяжка i кропiтка робота. Ставимо собi за цiль у 2025 р. вiдновити будiвлю музею. Вiдбудова музею – це питання честi та гiдностi нашої громади, тому ми будемо вдячнi за кожну гривню, котра пiде на цю благородну справу. Маємо в Українi бiльше 2 тис. знищених росiєю пам’яток культури та iсторiї. Якщо консолiдуємо зусилля i першими вiдбудуємо перший знищений музей – зробимо справдi велику справу. Дякую усiм, хто минулого цього року працював з нами у командi. Запрошую й надалi до спiльної працi”, – додав Євген Бойко.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *