Заступниця мiнiстра розвитку громад та територiй України Наталiя Козловська взяла участь у презентацiї дослiдження “Мунiципальний житловий фонд в Українi: виклики та можливостi”. Воно було пiдготовлене Iнститутом житла за пiдтримки Агентства ООН у справах бiженцiв (UNHCR Ukraine) та Норвезької ради у справах бiженцiв (NRC).
На заходi також були присутнi представники влади, органiв мiсцевого самоврядування з усiєї України, профiльних асоцiацiй, громадських органiзацiй, мiжнародних партнерiв.
У рамках дослiдження у 13 громадах було проведено фокус групи. Дослiдження окреслює динамiку житлової кризи в Українi, з урахуванням демографiчних факторiв, полiтики приватизацiї та потреби замiни застарiлої системи житлової полiтики новою правовою базою. Воно також висвiтлює виклики, з якими стикаються органи мiсцевого самоврядування у розв’язаннi житлових питань.
“Реформа житлової полiтики сьогоднi є одним з наших важливих завдань. Вона передбачена Ukraine Facility. Це не просто про змiни у законодавствi – це наша турбота про людей. Аби кожен українець мiг розв’язати своє житлове питання ефективно, доступно та прозоро. У першу чергу ми працюємо над розробкою закону про засади житлової полiтики. Станом на сьогоднi вiн вже зареєстрований у Верховнiй Радi. Цей закон є iнновацiйним i закладає основнi засади забезпеченням права на житло кожного громадянина України. Його мета – створення доступного житла i вiдповiдної системи пiдтримки громадян, з урахуванням найкращих європейських практик. Також реформа житлової полiтики включає перегляд низки пiдзаконних актiв. Йдеться про прийняття закону про Фонд соцiального житла, внесення змiн до закону про управлiння житловим фондом, прийняття нової житлової стратегiї, розробку нового iнформацiйного продукту, який прийде на замiну iснуючiй житловiй черзi, зробить її бiльш унiфiкованою та прозорою. Я вдячна партнерам за проведення дослiдження, яке було презентоване сьогоднi. Безумовно, воно допоможе нам краще оцiнити усi можливi виклики та ще краще зрозумiти, на що ми маємо звернути увагу пiд час реалiзацiї реформи”, – зазначила Наталiя Козловська.
Результати дослiдження показують, що кiлькiсть соцiального житла на сьогоднi є недостатньою для забезпечення потреб громадян.
Згiдно з останнiми даними Iнституту житла, отриманими ще у травнi 2024 р., нацiональний фонд соцiального житла складається з 924 одиниць, з яких 825 є придатними для проживання. Це ж дослiдження виявило, що лише 11% всiх громад в Українi взагалi мають соцiальне житло.
При цьому данi Державної служби статистики за 2021 р. свiдчать про те, що приблизно кожен третiй українець наразi перебуває у ситуацiї, яка дає право на пiдтримку вiд держави у полiпшення житлових умов. Ця статистика значно погiршилася в за час повномасштабного вторгнення росiї.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, дискусiї у фокус-групах за участi представникiв громад показали, що найбiльш критичними перешкодами на шляху розвитку житлового сектору та ефективного управлiння ним є:
– вiдсутнiсть достатнього фiнансування. На це як на проблему найвищого рiвня вказали 83,9% громад;
– бюрократичнi бар’єри. 26,6% громад оцiнили це як серйозну проблему;
– правовi перешкоди. 36,5% громад сприймають це як проблему високого рiвня.
Наталiя Козловська наголосила, що результати дослiдження лише пiдкреслюють нагальну потребу реформування житлового сектору, i запевнила, що робота по цьому напрямку буде активно продовжуватися.