Як ринок складів змінився у 2023

Як ринок складів змінився у 2023 - INFBusiness

Ринок складів

У 2023 році ринок перейшов від стадії виживання до стадії помірного розвитку. 

Початок 2023 року ознаменувався: 

  • перепідписанням договорів, скасуванням дисконтів та частковим поверненням до ринкових умов оренди, що свідчить про поступове відновлення й стабілізацію ринку.
  • відбулися зміни в структурі попиту, збереглася тенденція до скорочення складських запасів. 
  • скорочення площ для зберігання також обумовлено браком персоналу та здорожчанням кваліфікованих кадрів.
  • втратили актуальність ADR-склади для зберігання пестицидів та гербіцидів, це обумовлено тим, що через війну суттєво скоротилися сільськогосподарські площі, які доступні до обробки.

Суттєвий вплив на ринок мала зміна логістичних шляхів. «Закриття морських портів змусило логістичні компанії переглянути транспортні стратегії, розширивши транспортні та вантажні послуги поряд з основною діяльністю. Така диверсифікація бізнесу підтримала стійкість основних 3PL-операторів, що дозволило збільшити попит з боку таких користувачів. Таким чином, сектор гуртової та роздрібної торгівлі (38%) і логістичні та 3PL оператори (36%) продовжили домінувати в структурі валового поглинання, річний обсяг якого склав близько 92 000 кв.м (-37% р/р)», –  зазначають аналітики CBRE Ukraine. 

Продемонстрували стабільність і ритейлери. Як пояснюють в  CBRE Ukraine, це зумовлене стійким споживчим попитом, головним чином у сегменті електронної комерції та відновленням попиту на неосновні споживчі категорії. Додатково, гуманітарна допомога та товари військового призначення стимулювали попит на складські приміщення. 

«Наразі спостерігається попит на виробничі приміщення під фармацевтичну галузь, електронні компоненти (іноді подвійного призначення), склади в межах міста від компаній, які постраждали після прильотів в Київському регіоні, є запити від підприємств, які планують релокацію з Харкова та Запоріжжя», – коментує представник Alterra Group. 

Зберігається попит на сухі склади та на низькотемпературні склади, в тому числі й склади глибокої заморозки. «Їх не вистачає, бо значна частина таких складів була знищена ворожою атакою при наступі на Київський регіон на початку війни,  – коментує український девелопер. – Окремо потрібно сказати про температурні фармсклади, в яких також є потреба».  

На відміну від 2022 року, коли попит був переважно пов’язаний з переїздом з пошкоджених складів та переукладанням існуючих договорів, у 2023 було зафіксовано кілька угод з розширення (19%) та переїздів з розширенням (41%), що свідчить про тенденцію до відновлення ринку оренди, зазначають аналітики CBRE Ukraine. 

За даними CBRE Ukraine, станом на кінець 2023 року на ринку складської нерухомості Києва не було введено нових спекулятивних об’єктів. Річний обсяг нової пропозиції для власного користування склав близько 88 000 кв. м у трьох складських комплексах: Novus Warehouse (40 000 кв. м), Nova Poshta Terminal (35 000 кв. м) та ІІ черга комплексу Олександрівський (12 600 кв. м). В результаті, загальна пропозиція конкурентних складських площ залишилась незмінною на рівні близько 1,41 млн кв. м.

Як ринок складів змінився у 2023 - INFBusiness


Цікаво про будівництво:
 Партнери Рууккі Україна – учасники програми єВідновлення


Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *