Електронна система в будівництві замість чиновника: українці все більше звертаються за адмінпослугами в ЄДЕССБ

Електронна система в будівництві замість чиновника: українці все більше звертаються за адмінпослугами в ЄДЕССБ - INFBusiness

ЄДЕССБ замість
чиновника

До грудня 2025 року у Єдину державну електронну систему у сфері будівництва (ЄДЕССБ) потрібно буде інтегрувати всю містобудівну документацію. Втім вже зараз за допомогою е-системи надається все більше адмінпослуг для будівництва.

Зокрема, за перший квартал 2024 року у форматі paperless надали майже в два рази більше таких адмінпослуг, ніж за аналогічний період минулого року – 13,3 тис. замість 8,5 тис.

Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.

Використання вітчизняної продукції у відбудові може допомогти зберегти 100 тис. робочих місць

За її словами, приріст як користувачів, так і кількості послуг, отриманих представниками будспільноти за допомогою е-системи, не викликає подиву з огляду на те, що цифровізація процесів значно спрощує отримання адмінпослуг в сфері будівництва без бюрократії та хабарів, а виведення за дужки людського фактора мінімізує корупційні ризики.

“За попередніми підрахунками, антикорупційний ефект в сфері будівництва за 3 роки роботи ЄДЕССБ сягає більше ніж 11 млрд грн. Реальний антикорупційний ефект від цифровізації будівельної галузі становить 1,5 млрд грн на рік. Тому надалі – задля посилення актикорупційного курсу, ми плануємо розширювати функціонал ЄДЕССБ – для більшої кількості об’єктів з вищими класами наслідків, ніж СС1”, – повідомила Голова профільного комітету.

Йдеться, зокрема, про запуск автоматичної видачі дозволів на будівництво об’єктів класу наслідків СС2 і СС3 за умови, якщо всі необхідні відомості містяться в національних електронних інформаційних ресурсах та інформація, яка подана замовником, пройшла успішну перевірку. Також наступним кроком повинно стати введення автоматичного блокування видачі позитивного висновку експертизи проєктної документації, яка не пройшла перевірку в системі та підвищення персональної відповідальності за незаконні дії завдяки цифровому сліду усіх учасників будівельного процесу.

“З появою ЄДЕССБ всі процеси відбуваються в онлайн-форматі, кожен крок фіксується, а будь-які спроби шахрайства одразу помітні в е-системі. На момент її запуску перехід від паперових форм документообігу до електронних здавався суб‘єктам містобудування чимось неможливим. А зараз ЄДЕССБ стала не лише звичною, але і обов‘язковою”, – підкреслила парламентарка.

У парламенті хочуть запровадити систему стимулів для бізнеса, аби переробляти відходи від руйнувань у сировину для відбудови

За її словами, у першому кварталі 2024 року зростання обсягів наданих адмінпослуг у порівнянні з аналогічним періодом минулого року складає в середньому 20-40%. Так, за перший квартал 2024 року в е-системі зареєстрували:

  • 180,4 тисяч відомостей про технічну інвентаризацію (160,3 тисяч за аналогічний період 2023 року);
  • 33,84 тисячі дозвільних документів (26,9 тисяч за аналогічний період 2023 року);
  • 6,8 тисяч проєктної документації (5,2 тисяч за аналогічний період 2023 року);
  • 4,9 тисяч містобудівних умов і обмежень (3,3 тисячі у першому кварталі 2023 року).

Надважливим в останні місяці розширенням функціоналу ЄДЕССБ став запуск автоматичної первинної реєстрації спеціальних майнових прав. Ця опція дозволяє здійснити початкову реєстрацію кожного майбутнього об’єкту нерухомості як складової частини будинку. Це, за словами Шуляк, є одним з ключових кроків у захисті інтересів інвесторів будівництва, оскільки її не можна провести без внесення інформації про будівництво та отримання низки документів у е-системі.

Зокрема забудовник повинен отримати містобудівні умови та обмеження, а також дозвіл на виконання будівельних робіт. Також він зобов’язаний внести до е-системи завдання на проєктування, проектну документацію та експертний звіт. Тільки після цього з’являється можливість створити документи, які стосуються спеціального майнового права, що віднедавна є обов’язковою умовою для всіх забудовників.

В Україні оновлять житлову політику за стандартами ЄС. Влада розпочинає публічні консультації

Фактично, додала Голова комітету з містобудування, це убезпечує інвесторів від вкладання коштів у незаконне будівництво і пов’язаних з цим проблем.

За останній місяць автоматично вже зареєстровано 3,5 тисячі майбутніх об’єктів нерухомості. Загалом, на ЄДЕССБ доступна інформація про 68 об’єктів, на які зареєстровано заяви від замовників будівництва про реєстрацію СМП. А користувачами е-системи розпочато внесення відомостей і створення документів, необхідних для реєстрації спеціального майнового права на більш ніж 100 об’єктів будівництва.

“Реформуючи будівельну галузь, ми зобов’язали всіх забудовників реєструвати спеціальне майнове право у ЄДЕССБ. Це не тільки гарантує захист людей, які інвестують у будівництво власного житла, від шахрайства, але й допоможе створити базу доброчесних забудовників”, – підсумувала Олена Шуляк.

Нагадаємо, у березні 2023 року Кабмін видав постанову «Про затвердження Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки». Згідно з нею, до грудня 2025 року всю містобудівну документацію потрібно інтегрувати до Єдиної електронної системи у сфері будівництва.

Йдеться про надання ЄДЕССБ можливості використовувати геопросторові набори даних містобудівної документації, ортофотопланів, топографічних карт та планів відповідних рівнів у державній геодезичній системі координат УСК-2000, які оприлюднені як геопросторові сервіси відображення даних.

Електронна система в будівництві замість чиновника: українці все більше звертаються за адмінпослугами в ЄДЕССБ - INFBusiness


Цікаво про будівництво:
 Партнери Рууккі Україна – учасники програми єВідновлення


Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *