Замiське житло стає все бiльш популярним серед громадян, однак попит на нього залишається нестабiльним.
За результатами опитування девелоперiв та рiєлторiв Property Times виокремлює такi ключовi тенденцiї 2024 р.:
– кiлькiсть угод знизилася на 10% порiвняно з 2023 р.;
– первинна нерухомiсть складає 49% ринку (у 2021 р. було 80%);
– попит змiстився в економ- та комфорт-сегменти, де переважають котеджi площею 80-100 кв. м з дiлянками до 5 соток;
– 70% угод припадають на будинки площею вiд 100 до 150 кв. м;
– 34% продажiв будинкiв з ремонтом, меблями та технiкою, 30% – готове, “нульовий цикл”, 18% – в стадiї будiвництва, ще 18% – з ремонтом;
– 41% угод в цiновому дiапазонi $1200-1300/кв. м, 26% – $1100-1200/кв. м, ще 25% угод закривалися при вартостi квадратного метру вiд $1300-1500;
– 70% попиту – на будинки площею вiд 100 до 150 кв. м;
– 86% попиту – на розмiр дiлянки вiд 2 до 5 соток;
– 67% шукають окремостоячий будинок на невеликiй дiлянцi, 11% – таунхаус, 18% – дуплекс.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, в цiлому ринок замiської нерухомостi в iнших регiонах також працює за схожими шаблонами, де вiдбулося зниження долi первинної нерухомостi внаслiдок зростаючої пропозицiї на вторинцi.
Про це говорить i Михайло Жоголєв, генеральний директор проєкту Home Resort (Київська область): “Щодо ринку нового житла, вiн залишиться пiд сильним тиском з боку вторинного ринку, який стане основним конкурентом забудовникiв. Якщо на первинному ринку цiна не може опуститися нижче собiвартостi будiвництва, то на вторинному ринку вартiсть продажу визначається психологiчною готовнiстю продавця продати за “тi грошi, якi зараз пропонують”. I тому цiлком є логiчним, що покупцi частiше обиратимуть готове житло за нижчими цiнами, нiж iнвестуватимуть в нове, бiльшої вартостi, будiвництво якого ще не завершено”.
Олесь Пiщак, керуючий партнер “Буде дiм”, також звертає увагу на появу тренду iнвестицiй в замiську нерухомiсть, як в перспективний актив для здачi в оренду, хоча ранiше такий ринок розглядали переважно кiнцевi споживачi. Вiн називає такi цифри: iнвестицiя в котлован з дохiднiстю 15% рiчних, оренда – 9-10% рiчних плюс капiталiзацiя.
Також експерти вказують на зростання попиту саме на економ- та комфорт-сегмент забудови. Тренд, який почався ще до вiйни, зi зниженням купiвельної спроможностi покупцiв тiльки посилюється. Так, Тетяна Шульга-Забєльська, керуюча партнерка спiльноти девелоперiв RED by ЛУН, вказує на те, що бiльшiсть продажiв припадає на бiльш доступнi за цiною котеджi та таунхауси оптимальною площею 80-100 кв. м та з дiлянкою, що не бiльше 5 соток.