Дослідницький проєкт Project Eleven запропонував приз в 1 BTC за злам максимально можливого ключа ECC за допомогою алгоритму Шора на квантовому комп’ютері. Відкритий конкурс Q-Day Prize триватиме до 5 квітня 2026 року.
We just launched the Q-Day Prize.
1 BTC to the first team to break a toy version of Bitcoin’s cryptography using a quantum computer.
Deadline: April 5, 2026
Mission: Protect 6M BTC (over $500B)— Project 11 (@qdayclock) April 16, 2025
Завдання безпосередньо націлене на алгоритм цифрового підпису еліптичної кривої (ECDSA), що лежить в основі моделі безпеки біткоїна.
Експерти Project Eleven підготували для конкурсу набір ключів ECC рівнів безпеки від одного до 25 біт. Учасники в заявці повинні розкрити інструкцію для розробленої програми злому, загальний підхід, використовувані методи та специфікацію обладнання. Усі отримані результати будуть опубліковані у відкритому доступі.
За даними проєкту, понад 6,2 млн BTC на суму близько $500 млрд наразі зберігаються в гаманцях із відкритими ключами та можуть опинитися під загрозою через розвиток квантових обчислень. Ініціатива Project Eleven прагне оцінити практичний рівень ризику у зв’язку з цими побоюваннями.
«У нас немає чіткого уявлення про те, наскільки ми близькі до сценарію квантового „кінця світу“ для наявної криптографії. Q-Day Prize покликаний взяти теоретичну загрозу від квантового комп’ютера і перетворити її на конкретну модель», — заявив в інтерв’ю Bitcoin Magazine CEO і співзасновник Project Eleven Алекс Пруден.
У жовтні 2024 року китайські вчені здійснили «першу у світі ефективну атаку» на широко використовуваний алгоритм шифрування із застосуванням квантового комп’ютера. Пізніше експерти заявили, що згадана загроза стосовно криптовалют перебільшена.
Вчений з Університету Калгарі П’єр-Люк Даллер-Демерс вважає, що квантові обчислення не становлять загрози для біткойн-гаманців у найближчі п’ять років. Однак CEO Tether Паоло Ардоіно спрогнозував, що рано чи пізно втрачені монети, включно з ~1 млн BTC Сатоші Накамото, зламають і повернуть в обіг.
Нагадаємо, співзасновник Casa Джеймсон Лопп запропонував спалити ці біткоїни. Щодо чинних вразливих адрес він запропонував встановити дедлайн для переходу на квантовостійкий формат, а після закінчення часу заморозити активи, що залишилися під загрозою.