«Київстар», Vodafone і lifecell будуть працювати 6 годин без світла

«Київстар», Vodafone і lifecell будуть працювати 6 годин без світла - INFBusiness

Наццентр управління телеком-мережами (НЦУ) найближчим часом може послабити вимоги до мобільних операторів щодо роботи без світла, дізнався Forbes Ukraine. Тривалість роботи мережі під час блекаутів скоротиться. Чому вимогу переглянуть?

Подарунок для справжніх лідерок та лідерів

Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Купуйте зараз

Наццентр управління телеком-мережами (НЦУ) планує послабити вимоги до мобільних операторів щодо роботи під час блекаутів, розповіли Forbes Ukraine два обізнані співрозмовники на телеком-ринку. Вони спілкувалися анонімно через чутливість питання. За їхніми словами, замість нинішніх 10 годин зв’язку під час вимкнень світла операторів зобов’яжуть забезпечувати роботу мережі лише шість годин.

«Проєкт нового розпорядження щодо вимог НЦУ до операторів проходить фінальні обговорення», – каже радник очільника Мінцифри з питань електронних комунікацій Денис Поздняков. Подробиць нового рішення він не розкриває. 

Захист від санкцій. Родина Порошенків хоче через суд розділити активи на 17 млрд грн. Чи можливо це попри санкції проти експрезидента? /Фото УНІАН

Популярне Категорія Компанії Дата 25 квітня Захист від санкцій. Родина Порошенків хоче через суд розділити активи на 17 млрд грн. Чи можливо це попри санкції проти експрезидента?

Як змінять правила? 

Звʼязок під час блекауту  

У липні 2024-го НЦУ зобов’язало операторів забезпечити зв’язок на 10 годин до 1 лютого 2025-го. Рішення обурило ринок. Виконання вимог обійдеться трьом операторам у понад 13 млрд грн, казав тоді Forbes Ukraine менеджер однієї з компаній анонімно через чутливість питання. 

Йде пошук компромісу щодо роботи під час блекаутів, казав Forbes Ukraine голова Держспецзвʼязку Олександр Потій у грудні 2024-го. «Ми співпрацюємо з операторами і чекаємо пропозиції, як можна реалізувати це завдання», – казав Потій.  

Предмет перемовин – кількість годин, протягом яких базові станції мають працювати без світла, казав у лютому топменеджер одного з операторів на умовах анонімності через чутливість теми.

До 1 лютого жоден з операторів не виконав вимоги НЦУ повністю, говорив співрозмовник Forbes Ukraine з одного з операторів. «Акумулятори є на більшості наших базових станцій, але забезпечити їхню роботу на 10 годин неможливо», – додавав інший співрозмовник. 

Які вимоги до операторів /Shutterstock

Які вимоги до операторів

Постанова НЦУ зобов’язує мобільних операторів до 1 лютого 2025 року обладнати 100% базових станцій генераторами та акумуляторами, гарантуючи 10 годин безперебійної роботи мережі під час блекаутів. Також до 1 грудня 2024-го оператори на 25% своїх базових станцій мають забезпечити безперебійну роботу впродовж 72 годин.

Постанова зачіпає і провайдерів фіксованого інтернету. Вони повинні до 1 грудня 2024 року обладнати 95% своєї мережі генераторами та акумуляторами, які мають забезпечити безперебійну роботу домашнього інтернету протягом 72 годин.

Читати більше Згорнути

Строки виконання вимог затягнулись, зокрема, через проблеми з постачанням обладнання. «Усе пливе з інших континентів, – каже він. – В Україні обладнання якщо і продавали, то з п’ятикратною націнкою».  

Інші проблеми, на які скаржилися оператори, – нестача людей для обслуговування генераторів та труднощі з розміщенням генераторів і акумуляторів на дахах, де стоять деякі базові станції. 

«Ми дали можливість операторам створювати додаткові аварійні бригади, що дозволяє бронювати необхідну кількість технічних працівників», – каже Поздняков. У березні Верховна Рада також прийняла у другому читанні законопроєкт, який врегульовує використання тимчасових споруд та скорочує строки відведення земельних ділянок в середньому з шести до трьох місяців, додає він. 

Чому змінять вимоги до роботи без світла  

На початок лютого 65% мережі «Vodafone Україна» могли працювати без світла від чотирьох до 72 годин, повідомляла компанія на запит Forbes Ukraine. «Київстар» не надав дані. У lifecell 100% мережі могли працювати під час блекауту 4–8 годин. 

З того часу третій гравець збільшив час роботи 89% мережі до 10 годин, ідеться в пресрелізі компанії. Компанія інвестувала в це 2 млрд грн. Forbes Ukraine запросив актуальні дані у «Київстар» та «Vodafone Україна», але не отримав на момент публікації.  

«Київстар», Vodafone і lifecell будуть працювати 6 годин без світла

Строки виконання вимог НЦУ операторами затягнулися, зокрема, через проблеми з постачанням обладнання, каже Поздняков

Розпорядження НЦУ вирішили змінити, щоб оператори могли виконувати ліцензійні умови за виділеними їм діапазонами частот, каже Поздняков. У листопаді 2024-го держава провела перший за п’ять років аукціон із розподілення частот на загальну суму майже 3 млрд грн. 

Умови користування ними передбачають покриття зв’язком невеликих населених пунктів та міжнародних і національних автомобільних шляхів. У разі невиконання телеком-регулятор може анулювати ліцензії. «Це компроміс – держава може трохи пом’якшити вимоги, щоб в операторів вивільнився ресурс на побудову покриття на дорогах», – каже Поздняков.  

Найбільше у частоти вклалися «Київстар» і «Vodafone Україна» – 80% від загальної суми. lifecell придбав лише один лот за 463 млн грн. «Придбаний спектр не потребує значної модернізації», – йдеться у відповіді lifecell на запит Forbes Ukraine. Інвестиції у виконання ліцензійних умов у пресслужбі називають незначними.

Попри заплановане зниження вимог до операторів, системних проблем зі зв’язком не буде у разі відключень світла влітку, впевнений Поздняков. «Можуть бути епізодичні історії, коли на окремі базові станції різко збільшиться навантаження і деякі абоненти не матимуть доступу до інтернету», – додає він. 

Щоб уникнути цього, Мінцифри розглядає близько 30 варіантів, ухваленого рішення поки немає. «Але ці вимоги будуть актуальними й після війни, – каже Поздняков. – Відновлення енергосистеми – питання багатьох років». 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *