Працювати в IT: як заохотити жінок іти працювати в tech-індустрію?

Працювати в IT: як заохотити жінок іти працювати в tech-індустрію? - INFBusiness

У 2020 році на старті роботи Roosh жінки складали 20% всіх менеджерів у нашій команді. Це був непоганий показник ще тоді, але за чотири роки він збільшився майже вдвічі – до 38%. Це лише один із прикладів, як український технологічний сектор припиняє бути «чоловічою» індустрією. Може здаватися, що така тенденція – остаточний успіх. Насправді ж перед галуззю стоїть низка викликів, які можуть «відкотити» такий прогрес. Сергій Токарєв, співзасновник інвестгрупи Roosh, про те, що можна зробити вже сьогодні, аби досягти гендерної рівності у tech-сфері. 

Як працюють топові благодійні фонди? Як меценати обирають, які соціальні проєкти підтримувати? Чим благодійність корисна для вашого бізнесу? Дізнайтеся відповіді 23 серпня на форумі «Майстри добра». Спікери – лідери «Повернись живим», Superhumans, Zagoriy Foundation, «Азову», МХП, ОККО. Долучайтеся!

Все більше жінок у технологіях: позитивні й не дуже причини 

Частка жінок в українському техносекторі постійно зростає. У 2011 році вона складала лише 7%, згідно з дослідженням DOU. У 2020-му вже 20% працівників індустрії були жінками, у 2023-му – 24%. Жінок в tech-сфері все ще в кілька разів менше, ніж чоловіків. Якщо ж врахувати, що цей прогрес не зупинили ані пандемія, ані повномасштабне вторгнення, нам є чим пишатися. 

Ще один позитивний показник – жінок стає все більше серед технічних спеціалістів. У 2023 році їх частка склала 19% – це найвищий показник із 2011 року.

У 2023 році серед усіх випускників магістратури зі STEM-галузей дівчата склали 54,5%, згідно з даними Держстату. Тепер важливо створити умови, аби всі вони могли працювати за спеціальністю. 

Натомість є і не дуже позитивні причини такої статистики в техносекторі. Через війну Росії проти України все більше українських чоловіків долучаються до ЗСУ. Галузі, у яких традиційно переважали чоловіки, втрачають професійні кадри. Тож їхні місця починають займати жінки. 

Міграція tech-спеціалісток, відповідальність за дім та гендерні упередження 

Може здаватися, що запущені процеси незворотні: жінки здобувають технічну освіту, шукають роботу за спеціальністю та займають усе більшу частку у високооплачуваних сферах. Але насправді ситуація не настільки очевидна. І перед Україною стоїть низка перешкод, працювати над якими слід уже зараз. 

Війна з Росією серйозно впливає на технологічну індустрію. По-перше, багато жінок виїжджають за кордон. На січень 2024 року за кордоном перебуває 4,9 млн українських біженців, зазначають у Центрі економічної стратегії. Переважна більшість із них – жінки та діти. Навіть якщо українські tech-фахівчині не одразу починають працювати за спеціальністю за кордоном, із часом можуть обирати європейські компанії для працевлаштування.

По-друге, оскільки все більше чоловіків вступають до лав ЗСУ, відповідальність за побут і дітей повністю лягає на плечі жінок. Навіть якщо жінка хоче здобути технологічну освіту, у неї може просто не вистачати на це ресурсу. 

До того ж сьогодні здобута tech-освіта не гарантує, що ти швидко знайдеш роботу. На ринку, внаслідок перенасичення кадрами без досвіду, дуже мало вакансій для trainee та junior. Наприклад, у січні 2024 року на DOU було опубліковано лише 12 пропозицій для front end-програмістів із досвідом менше одного року. У січні ж 2022 року кількість таких пропозицій становила 49. Це теж може зупиняти жінок від того, щоб пов’язувати своє життя з галуззю. 

Як би ми не хотіли орієнтуватися на прогресивні бізнеси, які активно долучаються до боротьби з гендерною нерівністю, стереотипи та упередження щодо жінок у технологічній сфері існують. І до моменту, коли жінка прийде працювати у свою першу tech-компанію, необхідно, аби вона: 

  • сама сприймала технології як галузь, де жінка може досягати успіху; 
  • відчувала підтримку близьких;
  • мала змогу навчатися в закладі, де працівники ставляться до всіх однаково і підтримують учнів/студентів незалежно від їхнього гендеру; 
  • мала можливість отримати менторську підтримку від інших жінок, які вже досягли певного успіху у сфері. 

На жаль, не всім із цим щастить. 

Як залучати жінок у технології 

Разом із цим дослідження показують: успішнішими є ті компанії, де зберігається гендерний баланс. Компанії, ради директорів яких є гендерно збалансованими, майже на 20% частіше досягають кращих бізнес-результатів, згідно з дослідженням Міжнародної організації праці.

У Roosh ми завжди звертаємо увагу на склад команди стартапу, в який плануємо інвестувати, бо знаємо: справжній успіх полягає у співпраці та різноманітності досвідів і поглядів. 

А ще не варто забувати, що сьогодні великою мірою саме від техносектору залежить розвиток економіки України і як наслідок – спроможність перемогти ворога. Наприклад, у 2023 році в українські технологічні компанії було інвестовано $209 млн.

Можливість залучати великі іноземні кошти та розробляти технології, які можна використовувати в боротьбі проти Росії, роблять tech-індустрію надважливою для країни. Внаслідок повномасштабного вторгнення європейські держави стали все більше цікавитися використанням Artificial Intelligence та інших технологій у військовому секторі. А Міноборони США у 2023 році заявило про необхідність виділити $847 млн на AI-розробки.

Чотири допоміжні кроки 

Заохочувати дівчат займатися технологіями – це завдання №1 для України. Сьогодні важливо знайомити молодь з tech-світом зсередини. Наприклад, проводити освітні активності за участі спеціалістів галузі, які б розказували, наскільки різноманітною є сфера, які напрямки до неї входять, чим можна займатися та як себе розвивати. 

Не менш важливо супроводжувати всі етапи навчання практикою, бо тільки так можна по-справжньому зрозуміти, чи підходить тобі обрана сфера. 

Менторська підтримка – необхідний елемент освіти. Нам всім потрібні рольові моделі – експерти та експертки індустрії, на яких можна рівнятися та якими можна надихатися. Наприклад, у нашому освітньому проєкті STEM is FEM у дівчат є можливість отримати підтримку від понад 40 менторок та менторів.

Завдяки таким програмам наставництва українки зможуть дізнатися більше про чужий досвід, отримати фахову пораду та підтримку. Ми всі знаємо: часом достатньо однієї людини, яка підкаже тобі, куди рухатись. 

Важливі не тільки hard skills. Аби бути конкурентоспроможним на техноринку, вже давно недостатньо просто вміти писати код. Молоді фахівці мають заходити у професійний світ з високими комунікаційними навичками, з вмінням критично мислити та розвʼязувати проблеми. 

А ще я переконаний: ніщо так не навчає, як практика. Тільки розбираючи реальні кейси, можна зрозуміти, що чекає на тебе в індустрії. 

Наприклад, в SET University замість традиційних дипломних робіт студенти працюють над рішеннями для технологічних компаній та створюють власні стартапи. Це можливість зробити перший крок у галузі ще до випуску з університету. 

Кафедра штучного інтелекту Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій має низку компаній-партнерів. Вони залучені не тільки у формування та оновлювання освітніх програм кафедри, а й проводять практику для студентів.

Бізнес має бути залученим до освітньої галузі. Технологічні компанії зацікавлені в тому, щоб в Україні з’являлися нові tech-спеціалістки. Що вони можуть для цього робити? Підтримувати освітні ініціативи, запускати програми стажування. Знову ж таки, заохочувати співробітниць ставати менторками для дівчат. Усе це – можливість збагатити індустрію молодими талантами і навіть підготувати кадри спеціально для себе. 

Гендерна рівність у технологіях потрібна не лише жінкам. Вона потрібна всім. І нам необхідно заохочувати жінок йти в tech-сектор уже сьогодні, поки країна не зіткнулась із серйозним дефіцитом кадрів. Тільки так можна зміцнити економіку та розвивати Україну.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *