У першому кварталi загальна площа житлових будiвель, прийнятих в експлуатацiю, склала 2,18 млн. кв. м. Це на 12,3% бiльше за аналогiчний перiод минулого року, але менше за обсяги уведення житла в експлуатацiю в останнiй рiк до вiйни. Про це повiдомив голова Комiтету Верховної Ради України з питань фiнансiв, податкової та митної полiтики Данило Гетманцев за даними держслужби статистики.
У регiональному розрiзi лiдерами за закiнченим житловим будiвництвом залишаються Київська область та Київ, на долю яких припадає 32% уведеного в експлуатацiю житла, а також областi на захiднiй частинi України iз часткою 40%. Найменший показник – у регiонах з активними бойовими дiями та наближених до фронту: Донецькiй, Херсонськiй, Миколаївськiй областях, повiдомляє Property Times.
Але, попри зростання обсягiв житла, зданого в експлуатацiю, поточна ситуацiя i перспективи на цьому ринку залишаються складними, зазначає Гетманцев та наводить оцiнку з останнього звiту НБУ щодо фiнансової стабiльностi (грудень 2023 р.).
“Спорудження житла триває нерiвномiрними темпами. Хоча формально роботи вiдновили на значнiй частинi об’єктiв, подекуди вони здiйснюються неактивно. Новi забудови в останнi пiвтора роки майже не розпочиналися, крiм нечастих випадкiв у захiдних областях. Забудовники переважно завершують роботи, розпочатi ще до початку повномасштабної вiйни, та добудовують новi секцiї в наявних житлових комплексах. У довгостроковiй перспективi пропозицiя нового житла залишається пiд загрозою. Низький попит та висока собiвартiсть будiвництва, спричинена здорожчанням будматерiалiв та дефiцитом квалiфiкованих робiтникiв, погiршує фiнансовий стан девелоперiв. Через неохочi старти нових будiвництвта скрутний стан галузi, поповнення житлового фонду надалi сповiльнюватиметься”, – йшлося у звiтi НБУ.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, допоки триває вiйна, обсяги будiвництва нового будiвництва житла залишатимуться пригнiченими через проблеми як з боку пропозицiї, так i попиту.